Քարաշամբի դամբանադաշտի և նորակառույցների ուսումնասիրության խումբ
1. Զբաղվել Հայաստանի հնագիտության բոլոր շրջանների հարցերով՝ փրկարարական հնա­գիտ­ական հետախուզություն և պեղումներ իրականացնելու միջոցով, որպես կեն­տ­րո­­նական ուսումնասիրության օբյեկտ ունենալով Քարաշամբի դամբա­նա­դաշ­տը:
2. Դարաշրջանների տեսանկյունից՝ զբաղվել վաղ քարի դարից մինչ միջնա­դա­րի վերջն ընկած շրջափուլերով, ժամանակագրական տեսանկյունից՝ մոտ 2 մլն տա­րի մե­զանից առաջ - մինչ մ.թ. XVIII դ. ընկած ժամանակահատվածով:
3. Արագ արձագանքել կառուցապատման տարածքներում գտնվող հուշարձանների ուսում­­նա­սիրմանը և մասնագիտական կարծիք ապահովել ԿԳՄՍ նախարարության ու այլ շահագրգիռ կազմակերպությունների համապատասխան գրություններին:
4. Ստորաբաժանումն իր աշխատանքներն իրականացնում է հետևյալ գործունեության ձևերով՝ դաշտային, կամերալ, արխիվային/գրա­դարա­նա­յին/մա­տե­նա­գրա­կան:
5. Ստորաբաժանման արտադրանքը չափվում է որակյալ գիտական հրապարակումներով (մե­նա­գրու­թյուն­ներ, ժողովածուներ, հոդվածներ), որոնք պետք է լինեն ակտուալ և նորարարական՝ կի­­­րառելով ժամանակակից մեթոդներ և լաբորատոր անալիզներ, մասնակցած և կազ­­մակերպած միջոցառումներով (գիտաժողովներ, սե­մի­նար­ներ ևն), դաշտային և լաբո­րատոր ար­դյու­նա­վետ աշխատանքով, միջազգային կապերի արդյունա­վե­տու­թյամբ (օտարերկրյա ռեսուրսների ներ­­գրավում, լաբորատորիաների հա­սա­նե­լի­ու­թյուն, մի­ջազգային գիտաժողովների մաս­նակ­ցություն), կադրային ներհոսքով, ատե­նա­­­խո­սու­թյունների պաշտ­պա­նու­թյամբ, մասնագիտական կարծիքների տրա­մա­դրմամբ:
Հանրապետության տարածքի վտանգված հուշարձանների ուսումնասիրության և փրկարարական պեղումների կազմակերպման ոլորտում աննախադեպ քայլ էր  1986 թվականին ինստիտուտի կազմում Նորակառույցների հնագիտության բաժնի ստեղծումը։ Բաժնի աշխատակիցների ուժերով կանխվեցին հանրապետության տարածքում շինարարական, ճանապարհաշինարարական, մելիորատիվ և այլ աշխատանքների ընթացքում բացված հուշարձանների հետագա ավերումը, կազմակերպվեց դրանց համակողմանի ուսումնասիրությունը, վավերագրվեցին և չափագրվեցին բազմաթիվ հնագիտական օբյեկտներ։ Հուշարձանների պահպանության գլխավոր վարչության օժանդակությամբ, տնտեսվարող սուբյեկտների հատկացված ֆինանսական միջոցներով պեղվեցին տասնյակ հուշարձաններ, դրանց զգալի մասը փրկվեց ոչնչացումից, պահպանական գոտիներով ընդգրկվեցին պահպանության ենթակա հուշարձանների ցանկերում։ Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքների վերացման ծրագրի իրացման ժամանակ, բաժնի ուժերով անչափ կարևոր պեղումներ կատարվեցին կառուցապատման համար նախատեսված տարածքներում։ Նորակառույցների բաժնի հնարավորություններն ուղղվել են նաև վերականգնվող հուշարձանների պեղումները կազմակերպելուն։ Մինչև 1993 թվականը բաժնի ուժերով պեղվել է շուրջ 40 հուշարձան։ Պեղումներ են կատարվել Արագածոտնում (Վերին Նավեր, Աշտարակ, Ապարան, Քուչակ, Թալին),  Կոտայքում (Քարաշամբ, Ջրվեժ), Շիրակում (Հին Շիրակավան, Հոռոմ, Սարապատ, Հողմիկ, Ջրաձոր), Գեղարքունիքում (Լճաշեն, Ն․ Գետաշեն, Գավառ, Հացառատ), Լոռիում (Աքոռի, Ծաղկաշատ), Տավուշում (Բերդ), Վայքում (Եղեգնաձոր, Ելփին, Եղեգիս, Մոզ), Սյունիքում (Հարժիս, Տեղ, Սիսիան) և բազմաթիվ այլ հուշարձաններում։
Նորակառույցների հնագիտության խմբի կազմավորումը և գործունեությունը
Ֆինանսական միջոցների կտրուկ սահմանափակման հետևանքով բաժնի աշխատանքները 1993 թվականից դադարեցվեցին։ Հողաշինական աշխատանքների, հողահատկացումների, հուշարձանների վերականգնման ծրագրերի ծավալների աճը նկատի ունենալով՝ 2007 թվականին կազմավորվեց Նորակառույցների գիտահետազոտական խումբը։ Գիտահետազոտական այս ստորաբաժանումը գործունեության առաջին տարիներին ուներ երեք աշխատակից՝ գիտաշխատող Ֆիրդուս Մուրադյանը, կրտսեր գիտաշխատողներ Աննա Խեչոյանը և Ինեսսա Հովսեփյանը։ Հետագայում, վտանգված և վերականգնվող հուշարձանների ծավալների ընդլայնմանը զուգընթաց, նորաստեղծ ստորաբաժանման կազմը համալրվեց փորձառու, հնագիտական արշավախմբեր ղեկավարող առաջատար գիտաշխատողներով և նորավարտ հնագետներով։ Խմբի կազմում ընդգրկվեցին պ․գ․թ․ Ֆելիքս Տեր-Մարտիրոսովը (Երվանդաշատի պեղումները շարունակելու համար), համատեղությամբ՝ պ․գ․դ․ Իգիթ Ղարիբյանը (Բջնու ամրոցի վերականգնման ծրագրով պեղումները կազմակերպելու համար,),  պ․գ․դ․ Հայկ Ավետիսյանը (Արամուսի պեղումները շարունակելու համար), պ․գ․թ․ Հայկ Հակոբյանը (Հողմիկի պեղումները շարունակելու համար)։ Խմբի կազմում ընդգրկվեցին նաև երիտասարդ կադրեր՝ կրտ․ գիտաշխատողներ Մարգար Հմայակյանը, Արմինե Գաբրիելյանը, շրջանավարտներ Արա Պետրոսյանը, Կարեն Ազատյանը, Լևոն Աղիկյանը, Լուսինե Մարգարյանը, Հայկ Հայդոսյանը։ Ինստիտուտի դաշտային հետազոտական աշխատանքների պահանջները նկատի ունենալով՝ 2016 թվականին խմբի երիտասարդ աշխատակիցներից մի քանիսը տեղափոխվեցին վաղ հնագիտության բաժին։ Վերջիններիս փոխարինեցին վերականգնվող հուշարձանների պեղումների զգալի փորձ ունեցող կրտսեր գիտաշխատողներ Արման Նալբանդյանը, Հարություն Բադալյանը, Տիգրան Ալեքսանյանը։ Հայաստանում «անապատի օդապարուկներ» անունով հայտնի հուշարձանների փաստագրումից հետո, վերջիններիս ուսումնասիրության, պետական ցանկերում ընդգրկելու համար անհրաժեշտ աշխատանքներ կատարելու նպատակով ստորաբաժանման կարևոր խնդիրներից մեկը դարձավ  նորահայտ հնագիտական օբյեկտների ուսումնասիրությունը և քարտեզագրումը։ Այդ աշխատանքնրին լծվեցին խմբի նոր աշխատակիցներ Մարիամ Շախմուրադյանը և Բեն Վարդանյանը։
Խմբի գործունեության հիմնական արդյունքները
Ստեղծման առաջին իսկ տարվանից մինչ 2019 թվականը, խմբի աշխատանքների շնորհիվ, ինստիտուտը կարողացավ արագ արձագանքել հողահատկացումների, ճանապարհաշինարարական կամ այլ աշխատանքներին, կազմակերպել դիպվածով բացված կամ վտանգված հնավայրերի պեղումները։ Կարևոր խնդիր էր նաև վերականգնվող հուշարձանների պեղումները, հողահատկացումների պարագայում հնագիտական փորձաքննությունը, որը նորաստեղծ խմբի հիմնական անելիքներից մեկը դարձավ։ Մինչ օրս խմբի ուժերով պեղվել է շուրջ 30 հուշարձան (ցանկը ստորև):
Ինչպես Նորակառույցների բաժնի, այնպես էլ Նորակառույցների հնագիտության խմբի ուժերով կատարված պեղումների շնորհիվ հիմնովին թարմացվեց տարածաշրջանի հնագիտական ուսումնասիրության աղբյուրագիտական հենքը։ Բաժնի և խմբի պեղումներով հայտնաբերված նյութերն ու նոր տվյալներն առանցքային դեր ունեցան (և ներկայումս էլ ունեն ) բրոնզ-երկաթի դարերի հնագիտական մշակույթների հիմնական պարամետրերի հստակեցման, ժամանակագրական սանդղակի ձևավորման, Հնագույն և Հին Հայաստանի սոցիալ-մշակութային միջավայրի բնութագրության համար։ Անտիկ շրջանի, հելլենիստական հուշարձանների պեղումները թույլ տվեցին հասկանալ այդ ժամանակաշրջանի բնակավայրերի կառուցապատման առանձնահատկություները, ստանալ տնտեսության, առևտրի, մշակութային կապերի հետ կապված բազմաթիվ հարցերի պատասխանները։ Վանական համալիրների, եկեղեցիների վերականգնման ծրագրերով պեղումները ոչ միայն հարստացրեցին միջնադարյան Հայաստանի պատմության և մշակույթի մասին եղած պատկերացումները, այլև նպաստեցին հուշարձանների վերականգնման աշխատանքների ճիշտ կազմակերպմանը։
Նորակառույցների հնագիտության խմբի պեղած հուշարձանների ցանկ
1. Օշականի (Դիդի կոնդ) դամբարաններ
2. Երվանդաշատ մայրաքաղաք
3. Հողմիկի անտիկ բնակատեղ
4. Արամուսի ուրարտական ամրոց
5. Ծաղկալանջի դամբարանադաշտ
6. Մերձավանի դամբարանադաշտ
7. Արագածի դամբարանադաշտ
8. Մեծամոր քաղաքի դամբարանադաշտ
9. Կաթնաղբյուրի հնավայր
10. Դավթաշենի հնավայր
11. Ավանի վաղ բրոնզեդարյան դամբարաններ
12. Բջնիի բրոնզեդարյան դամբարաններ
13. Ակնալճի բրոնզեդարյան դամբարաններ
14. Վեդու գետի հունի մեջ բացված բնակատեղ
15. Արտաշավանի «Փոշտի դար» հնավայր
16. Նորատուսի եկեղեցի
17. Ծովասարի Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի
18. Արզնու ասորական եկեղեցի
19. Ծովազարդ գյուղի եկեղեցի
20. Բջնիի ամրոց
21. Բեխի կամ Տանձափարախի անապատ
22. Մեղրու Սբ․ Հովհաննես եկեղեցի
23. Սրաշենի Սբ․ Հռիփսիմե եկեղեցի
24. Քեթիի եկեղեցի
25. Անգեղակոթի Սբ․Վարդան մատուռ
26. Չափնիի ձիթհան
27. Շահումյանի իրացման գոտու հուշարձաններ
28. Արցախի ազատագրված տարածքների ամրոցների ուսումնասիրություն
29. Արագածավանի «օդապարուկների» համալիր
30. Լեռնակերտի ամրոցներ և դամբարանադաշտ
31. Զանգեզուրի հանքավայրի տարածքի հուշարձաններ
32. Թալինի դամբարանադաշտ
Քարաշամբի դամբարանադաշտի ուսումնասիրությունը
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի և փոխվարչապետի 2008 թվականի հուլիսի 14-ի N 10-1942 հանձնարարականի համաձայն ինստիտուտի արշավա­խումբը պեղումներ սկսեց դամբարանադաշտի տարածքում՝ հնավայրի ուսումնասիրության ծրագիր կազմելու համար անհրաժեշտ տվյալներ ունենալու նպատակով։ Հուշարձանի հետագա պահպանության խնդիրները և պեղման ենթակա թաղման կառույցների խտությունն ու գրաված տարածքը նկատի ունենալով՝ ինստիտուտը ներկայացրեց Քարաշամբի դամբարանադաշտի պեղումների և ուսում­նա­սի­րության ծրագիր, որը հաստատվեց ՀՀ 2009 թվականի պետական բյուջեի մասին ՀՀ օրենքով։ Այդ թվականից խումբը կատարում է «Քարաշամբի դամբարանադաշտի պեղումներ և ուսումնասիրություն» ծրագրով նախատեսված հետազոտությունները։
Ծրագրի կազմում ընդգրկված են պ.գ.դ., ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Պավել Ավետիսյանը (խմբի ղեկավար), գիտաշխատող, հնագետ Վարդուհի Մելիքյանը և գիտաշխատող, ճարտարապետ Արտակ Հախվերդյանը (խմբի անդամներ):
Խմբի աշխատանքներին 2009-2016 թվականներին ընթացքում մասնակցել են Պավել Ավետիսյանը (արշավախմբի ղեկավար), Վարդուհի Մելիքյանը (պեղումների պատասխանատու), Արտակ Հախվերդյանը (ճարտարապետ), Տաթևիկ Հարությունյանը (հնագետ, 2009, 2011-2016 թթ․)։ Նկատի ունենալով պեղումների աննախադեպ ծավալները՝ տարբեր տարիներին արշավախմբի կազմում պեղումներին մասնակցել են Արթուր Պետրոսյանը (հնագետ, 2009-2010 թվականներ), Լևոն Պետրոսյանը (հնագետ, 2010 թ․), Նորա Ենգիբարյանը (հնագետ, 2011-2012 թթ․), Դավիթ Բարոյանը (պրեպարատոր, վերականգնող, 2014-2016 թթ․), Իրենա Քալանթարյանը (հնագետ, 2010 թ․)։
Դամբարանադաշտը գտնվում է Հրազ­­­դանի կիրճի առափնյա հողատարածքների վրա կառուցված Քարաշամբի ամառանոցների թաղամասում։ Հնավայրի պահպանված հատվածը այժմ զբաղեցնում է 3,5 հա մակերես, որը նախկինում ավելի մեծ ընդգրկում ունեցող (ըստ տարբեր տվյալների՝ 70 - 100 հա) դամբարանադաշտի մի փոքրիկ մասն է կազմում: Հնագիտական ընդարձակ համալիրի մաս կազմող դամբարանադաշտից հյուսիս ընկած հրվանդանի վրա պահպանվել են նաև ամրոց - բնակատեղիի պարսպապատերն ու մշակութային շերտերը:
Քարաշամբի դամբարանադաշտում առաջին ուսումնասիրությունները կատարվել են դեռևս 1966 թվականին Լևոն Կարապետյանի կողմից: Երևանի քաղաքային խորհրդի կողմից հնավայրի տարածքի մի զգալի հատված այգեգործական ընկերություններին հատկացնելու որոշումից հե­տո, XX դարի 80 - ական թվականներին լայնածավալ պեղումներ են իրականացվել դամբարանադաշտի տարածքում: Հայկական ԽՍՀ Մինիստրների խորհրդին առընթեր հուշարձանների պահպանման ու օգտագործման վարչության հնագիտական արշավախումբը (ղեկ.՝ Ֆիրդուս Մուրադյան) 1981-1983 թվականներին պեղումներ է իրականացրել Քարաշամբի դամբարանադաշտի հարավային հատվածում:
1982-1984 թվականներին Հայկական ԽՍՀ ԳԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հնագիտական արշավախումբը (ղեկ.՝ Էմմա Խանզադյան, Արամ Գևորգյան, աշխատանքներին մասնակցել է նաև Վասիլ Զինջիրջյանը) լայնածավալ հնագիտական աշխատանքներ է իրականացրել դամբարանադաշտի տարբեր հատվածներում և հուշարձանից հյուսիս ընկած հրվանդանի վրա պահպանված ամրոց-բնակատեղիի տարածքում:
Արզնի - Քարաշամբ ավտոխճուղու վերակառուցման աշխատանքների իրականացման շրջանակներում, Հայկական ԽՍՀ ԳԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Նորակառույցների հնագիտության բաժնի և «Էրեբունի» թանգարանի միացյալ արշավախումբը (ղեկ.՝ Վահան Հովհաննիսյան) 1987 թվականին պեղումներ է կատարել Քարաշամբի դամբարանադաշտի հյուսիսային հատվածում: Ավտոխճուղու աջ հատվածում պեղվել է այժմ բոլորին հայտնի Քարաշամբի «Մեծ դամբանաբլուր»-ը:
1960-80 – ական թվականների հնագիտական աշխատանքների արդյունքում Քարաշամբի դամբարանադաշտում ընդհանուր առմամբ պեղվել է միջին բրոնզ – վաղ երկաթի դարաշրջաններին վերագրվող 1070-ից ավել դամբարան, որոնք վկայում են, որ դամբարանադաշտը գոյատևել է մ.թ.ա. III հազարամյակի վերջին քառորդից մինչև մ.թ.ա. I հազարամյակի սկիզբը:
Հուշարձանից հայտ­նա­բեր­ված նյութերն ու տվյալները գալիս են հաստատելու, որ այն անփոխարինելի դեր ունի Հայկական լեռնաշխարհի մինչպատմական շրջանի մասին եղած պատկե­րա­ցում­ները թարմացնելու և տարա­ծա­շր­ջանում ընթացած պատմամշակութային գործընթացները նորովի մեկնա­բա­նելու առումներով: Ի մասնավորի`
1. Քարաշամբի պեղումներով առաջին անգամ փաստարկվեց և հիմնավորվեց, որ Հայկական լեռնաշ­խարհի հյուսիսարևելյան շրջաններում վաղ պետական կազմավորումները հանդես են գալիս մ.թ.ա III հազարամյակի վերջին քառորդից (մ.թ.ա. XXIII/XXII դդ․): Դրա լավագույն ապացույցները վկայված են Քարաշամբի մեծ դամբանաբլուրի նյու­թե­րով (ոսկուց և արծաթից պատրաստված սպասքի նմուշներ, զարդեր, իշխանության խորհրդանշաններ և այլն): Ավելին, Քարաշամբի արծաթյա գավաթի վրա եղած պատկերադրվագները բացառիկ տվյալներ են տալիս արքայական խնջույքի, արքայի ղեկավարությամբ ճակատամարտի, հաղթահանդես կազմա­կերպելու, այդ ժամա­նակահատվածում ընդունված պատկերացումների և պալատա­կան կենցաղի այլ մանրամասների մասին:
2. Մինչ Քարաշամբի պեղումները, ընդունված էր այն տեսակետը, որ Կուր և Արաքս գետերի ավազաններում տարածված Առաջավոր Ասիայի միջինբրոնզեդարյան երևելի հնագիտական մշակույթներից մեկը, որ հայտնի է թրիալեթյան կամ թռեղք-վանաձորյան մշակույթ անվանումով, ձևավորվել է մոտավորապես մ.թ.ա. XX դարում, ժամանակակից Վրաստանի տարածքում, այնուհետև` մ.թ.ա. XVII-XVI դարերումտարածվել է դեպի Հայաստան: Քարաշամբի մեծդամ­բանաբլուրը և պեղված մյուս միջինբրոնզեդարյան դամբարանները ցույց տվեցին, որ հիշյալ մշակույթի ամենավա­ղագույն դրսևորումներն ունենք այստեղ, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա. XXII-XXI դարերով: Այս փաստագրումներն հիմք դարձան շտկելու, ինչպես հիշյալ մշակույթի ձևավորման ժամանակի, այնպես էլ ելակետային տարածքների մասին եղած նախկին պատկերացումները:
3. Քարաշամբում պեղված դամբարանների բացարձակ մեծամասնությունը վերաբերում է ուշ բրոնզի դարին (մ.թ.ա. XV-XII դդ․): Հայտնաբերված հսկայածավալ նյութերը գործնականում դարձան այն հիմքը, որը հնարավորություն ընձեռեց հստակեցնելու ուշ բրոնզի դարի պարբերացման հիմնախնդիրը ողջ Այսրկովկասի համար:
«Քարաշամբի դամբարանադաշտի պեղումներ և ուսումնասիրություն» ծրագրի իրականացման շրջանակներում,  ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Քարաշամբի դամբարանադաշտի ուսումնասիրության գիտահետազոտական խումբը 2009 թվականին վերսկսեց հնավայրի դամբարանների համատարած պեղման աշխատանքները: Թաղման կառույցների խտությունը նկատի ունենալով, ծրագրով նախատեսվեց դամբարանադաշտի տարածքը  բաժանել 20x20 մ մակերեսով քառակուսիների և հնավայրը պեղել ըստ քառակուսիների՝ ներառելով քառակուսիների ողջ մակերեսը և ոչ թե միայն դամբարանները։
Ծրագրով նախատեսված է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքները հրատարակվեն երկու գրքերով: Առանձին հրատարակվելու է «Քարաշամբ» բազմահատորանոց երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) կատալոգը:
Պեղումներին մասնակցած ուսանողների համար Քարաշամբից հայտնա­բերված նյութերի ու տվյալների հիման վրա մշակվում են հատուկ թեմաներ՝ կուրսային և ավարտական աշխատանքներ գրելու նպատակով:
Պեղումների արդյունքները ներկայացվել են հանրապետական, միջազգային գիտական նստաշրջաններին, լուսաբանվել և հանրահռչակվել լրատվամիջոց­ներով:
2008-2013 թվականների դաշտային հնագիտական աշխատանքների արդյունքում դամբարանադաշտի տարածքում քարահողային լիցքից մաքրվել և բացվել է 11400 քառ. մ ավելի մակերես, որտեղ արձանագրվել է 776, իսկ 2009-2016 թվականներին՝ պեղվել միջին բրոնզ – ուշ երկաթի դարաշրջաններին վերագրվող 554 դամբարան: Նկատի ունենալով պեղված նյութերի քանակը, դաշտային հետազոտական աշխատանքները 2016 թվականին ժամանակավորապես դադարեցվել են։ Ներկայումս աշխատանքները տարվում են պեղված նյութերի վերականգնման և կամերալ մշակման, հետազոտությունների արդյունքների հրատարակման ուղղությամբ։
Դաշտային աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերված հնագիտական նյութը վերականգնվել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի լաբորատորիայում: Խեցեղեն իրերը մաքրել և վերականգնել են Լիլիթ Մանուկյանը, Արևիկ Ավետիսյանը, Դավիթ Բարոյանը, Տաթևիկ Հարությունյանը, մետաղյա իրերը՝ Արմեն Գևորգյանը, Աննա Շչերբակովան, Մանվել Ղալաչյանը: Հնագիտական իրերը գրչանկարել է Արտակ Հախվերդյանը, լուսանկարել՝ Վռամ Հակոբյանը:
Ծրագրի իրականացման շրջանակներում հաստատվել է համագործակցության լայն շրջանակ ինչպես հայաստանյան այնպես էլ արտերկրյա տարբեր գիտական հաստատությունների և մասնագետների հետ՝  Լևոն Եպիսկոպոսյան, Աշոտ Մարգարյան (ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ), Հաննա Չազին (ԱՄՆ-ի Կոլումբիայի համալսարանի մարդաբանության ամբիոն, դոցենտ, հնակենդանաբան), Մարտին Հերնանդեզ (ԱՄՆ-ի Կոթսենի հնագիտության ինստիտուտ, կենսահնագետ), Դանիայի Լունդբեկ հիմնադրամի Գեոգենետիկայի կենտրոն, Հարվարդի համալսարանի Մարդկային էվոլյուցիոն կենսաբանության բաժին, Վիեննայի համալսարանի Էվոլյուցիոն մարդաբանության բաժին: Համագործակցության արդյունքներից շատերը ամփոփվել են տարբեր ամսագրերում լույս տեսած գիտական հոդվածների տեսքով:

Rescue Archaeology Research Group
1. To study issues of all periods of Armenian archaeology by conducting archaeological surveys and rescue excavations, with the Karashamb cemetery as the central object of research.
2. From the temporal perspective - to deal with the periods from the Early Stone Age to the end of the Middle Ages, and from a chronological perspective - from approximately 2 million years BC to the 18th century AD.
3. To respond promptly to the study of monuments in construction areas and provide a professional opinion on relevant documents of the Ministry of Education, Culture, Sports and Science and other interested organizations.
4. The Department carries out its work in the following forms of activity: field, cameral, laboratory, museum, archival/library/bibliography.
The establishment of the Department of Archaeology of New Constructions at the Institute in 1986 was an unprecedented step in the field of research into sites under threat of disappearance and the organization of rescue excavations on the territory of the republic. The efforts of the Department's researchers prevented further destruction of monuments discovered during construction, road, melioration and other works on the territory of the republic, organized their multifaceted study, documented and measured many archaeological sites.
Dozens of sites were excavated with the support of the Main Directorate for the Protection of Monuments, using financial resources allocated by economic entities, a significant part of them were saved from destruction and included in the lists of monuments subject to protection through protected zones. During the implementation of the plan for the elimination of the consequences of the Spitak earthquake, the Department carried out extremely important excavations on sites designated for construction.
The capabilities of the Department of New Constructions were directed towards organizing excavations of monuments under restoration. By 1993, the Department had excavated about 40 monuments.
Excavations were carried out in the provinces of Aragatsotn (Verin Naver, Ashtarak, Aparan, Kuchak, Talin), Kotayk (Karashamb, Jrvezh), Shirak (Old Shirakavan, Horom, Sarapat, Hoghmik, Jradzor), Gegharkunik (Lchashen, Nerkin Getashen, Gavar, Hatsarat), Lori (Akori, Tsakhkashat), Tavush (Berd), Vayk (Yeghegnadzor, Yelpin, Yeghegis, Moz), Syunik (Harzhis, Teh, Sisian) and many other monuments.
Formation and activities of the Group of Archaeology of New Constructions
As a result of a sharp limitation of financial resources, the work of the Department was stopped in 1993. In 2007, taking into account the increase in the volume of earthworks, land allocations, and projects for the restoration of monuments, the scientific Research Group of New Constructions was created.
In the first years of its activity, this scientific division had three employees: researcher Firdus Muradyan, junior researchers Anna Khechoyan and Inessa Hovsepyan. Later, as the volume of endangered and restored monuments expanded, the newly created Department was replenished with experienced leading researchers, leading archaeological expeditions, and young archaeologists. The group included Doctor of Historical Sciences Felix Ter-Martirosov (to continue the excavations of Yervandashat), part-time Doctor of Historical Sciences Igit Gharibyan (to organize excavations within the framework of the Bjni Fortress restoration project), Doctor of Historical Sciences Hayk Avetisyan (to continue the excavations of Aramus), Doctor of Historical Sciences Hayk Hakobyan (to continue the excavations of Hoghmik).
The group also included young staff: junior researchers Margar Hmayakyan, Armine Gabrielyan, graduates Ara Petrosyan, Karen Azatyan, Levon Agikyan, Lusine Margaryan, Hayk Haydosyan. In 2016, some of the young staff of the group were transferred to the Department of Early Archaeology, taking into account the needs of the Institute's field research work. The latter were replaced by junior research fellows Arman Nalbandyan, Harutyun Badalyan, Tigran Aleksanyan, who have significant experience in excavating monuments under restoration. After documenting the monuments known in Armenia as "desert kites", the study and mapping of newly discovered archaeological sites became one of the important tasks of the Department in order to carry out the necessary work to study them and include them in the state lists. This work was taken on by new members of the group Mariam Shahmuradyan and Ben Vardanyan.
Main results of the group's activities
From the very first year of its creation until 2019, thanks to the work of the group, the institute was able to promptly respond to land allocation, road construction or other work, organize excavations of archaeological sites discovered by chance or monuments that were under threat of extinction. An important issue was also the excavation of restored monuments, archaeological expertise when allocating land, which became one of the main tasks of the newly created group. To date, the group has excavated about 30 monuments (list below).
Thanks to the excavations carried out by both the Department of New Constructions and the archaeological group of New Constructions, the source study base of archaeological research in the region was thoroughly updated. The materials and new data discovered during the excavations of the Department and the group played (and play) a key role in clarifying the main parameters of the archaeological cultures of the Bronze-Iron Age, forming a chronological scale, and characterizing the socio-cultural environment of Ancient and Ancient Armenia.
Excavations of Hellenistic sites of the Classical period allowed us to understand the peculiarities of settlement construction of that period, to get answers to many questions related to the economy, trade and cultural ties. Excavations with plans for the restoration of monastery complexes and churches not only enriched our understanding of the history and culture of medieval Armenia, but also contributed to the proper organization of restoration work on monuments.
List of sites excavated by the Group of Archaeology of New Constructions
1. The burials of Oshakan (Didi-Kond)
2. The capital city of Yervandashat
3. The settlment of Classical period of Hoghmik
4. The Urartian fortress of Aramus
5. The cemetery of Tsaghkalanj
6. The cemetery of Merdzavan
7. The cemetery of of Aragats
8. The cemetery of Metsamor town
9. The archaeological site of Katnaghbyur
10. The archaeological site of Davtashen
11. The Early Bronze Age burials of Avan
12. The Bronze Age burials of Bjni
13. The Bronze Age burials of Aknalich
14. Settlement opened within the Vedi river course
15. The archaeological site of “Poshti Dar” in Artashavan
16. The Church of Noratus
17. The Church of Surb Grigor Lusavorich of Tsovasar
18. The Assyrian Church of Arzni
19. The Church of Tsovazard village
20. The Fortress of Bjni
21. Bekhi or Tandzaparapi Anapat (Hermitage)
22. The Church of Surn Hovhannes of Meghri town
23. The Church of Hripsime of Srashen village
24. The Church of Keti village
25. The Chapel of Surb Vardan of Angeghakot village
26. The Olive-press of Chapni village
27. The archaeological sites of the constructional zone of Shahumyan
28. Study of the fortresses of the liberated territories of Artsakh
29. The “desert kites” complex of Aragatsavan
30. The fortresses and cemetery of Lernakert
31. The archaeological sites of the Zangezur mine area
32. The cemetery of Talin
The study of the Karashamb cemetery
In accordance with the order of the Minister of Territorial Administration and Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia No. 10-1942 dated July 14, 2008, the Institute's expedition group began excavations in the territory of the cemetery in order to obtain the necessary data to draw up a study program for the archaeological site. Considering the issues of further preservation of the site and the density of ​​the burial structures and occupied area subject to excavation, the Institute presented a program for the excavations and study of the cemetery of Karashamb, which was approved by the Law on the State Budget of the Republic of Armenia for 2009. Since then, the group has been carrying out the research envisaged by the program “Excavations and study of the cemetery of Karashamb”.
Among the participants of the project are the members of the group: Pavel Avetisyan (head of the group, Doctor of Historical Sciences, corresponding member of NAS RA), Varduhi Melikyan (researcher, archaeologist) and Artak Akhverdyan (researcher, architect).
In 2009-2016 Pavel Avetisyan (head of the expedition), Varduhi Melikyan (excavations supervisor), Artak Akhverdyan (architect), Tatevik Harutyunyan (archaeologist, 2009, 2011-2016) participated in the work of the group. Considering the unprecedented volume of excavations, Artur Petrosyan (archaeologist, 2009-2010), Levon Petrosyan (archaeologist, 2010), Nora Yengibaryan (archaeologist, 2011-2012), David Baroyan (preparator, restorer, 2014-2016), Irena Kalantaryan (archaeologist, 2010) participated in the expedition in different years.
The cemetery is located in on the territory of Karashamb cottages, built on the coastal lands of the Hrazdan Gorge. The preserved part of the ancient site now occupies an area of ​​3.5 hectares, which is a small part of the earlier larger (according to different data: 70 - 100 hectares) cemetery. The defence walls and cultural layers of the fortress-settlement have also been preserved on the cape north of the cemetery, which is part of the extensive archaeological complex.
Levon Karapetyan conducted the first researches of the cemetery of Karashamb  in 1966. After the decision of the Yerevan City Council to allocate a significant part of the territory to horticultural enterprises, large-scale excavations were carried out in the 80s of the 20th century. The archaeological expedition of the Department of Monument Protection and Use under the Council of Ministers of the Armenian SSR (headed by Firdus Muradyan) conducted excavations in the southern part of the Karashamb cemetery in 1981-1983.
In 1982-1984, the archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography of the Armenian SSR (deaded by Emma Khanzadyan, Aram Gevorgyan, Vasil Zindjirdjian) conducted large-scale archaeological work in different parts of the cemetery and in the area of ​​the preserved fortress-settlement on the cape north of the site.
In 1987, a joint expedition of the Department of Archaeology of New Constructions of the Institute of Archaeology and Ethnography of the Armenian SSR and the "Erebuni" Museum (headed by Vahan Hovhannisyan) conducted excavations in the northern part of the Karashamb cemetery as part of the reconstruction of the Arzni - Karashamb highway. On the right side of the highway, the "Large Burial Mound" (that bacame famous later) of Karashamb was excavated.
As a result of archaeological work in the 1960s and 1980s, a total of more than 1,070 graves belonging to the Middle Bronze - Early Iron Age were excavated at the Karashamb cemetery, which prove that the cemetery was used from the last quarter of the III millennium BC to the beginning of the 1st millennium BC.
The materials occured at the site and optained data confirm that it plays an irreplaceable role in updating the images of the prehistoric period of the Armenian Highlands and allows a new interpretation of the historical and cultural processes taking place in the region.
1. During the excavations of Karashamb, it was first argued and substantiated that early state formations in the north-eastern regions of the Armenian Highlands appeared in the last quarter of the 3rd millennium BC (23rd/22nd centuries BC). The best evidence of this are the objects from the large burial mound of Karashamb (examples of gold and silver dishes, jewelry, symbols of power, etc.). The images on the silver bowl of Karashamb provide exceptional information about the royal feast, the battle led by the king, the organization of the triumphal banquet, the ideas adopted at that time and other details of palace life.
2. Before the Karashamb excavations, it was believed that one of the archaeological cultures of the Middle Bronze Age of Western Asia, widespread in the basins of the Kura and Araxes rivers and known as the Trialeti or Trialeti-Vanadzor culture, was formed around the 20th century on the territory of modern Georgia, then in the 17th-16th centuries BC it reached Armenia. The Large burial mound of Karashamb and other excavated tombs of the Middle Bronze Age showed that here we have the earliest manifestations of the aforementioned culture, dating back to the period of the 22nd-21st centuries BC. These documents became the basis for adjusting previous ideas about the time of formation of the aforementioned culture and its original areas.
3. The absolute majority of tombs excavated in Karashamb belong to the Late Bronze Age (15th-12th centuries BC). The huge amount of discovered materials practically became the basis that allowed us to clarify the problem of periodization of the Late Bronze Age in the entire South Caucasus.
In the framework of the implementation of the project "Excavations and study of the cemetery of Karashamb" in 2009, the research group of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia resumed large-scale excavations of the burials. Considering the density of the burial structures, it was planned to divide the territory of the cemetery into 20x20 m squares and excavate the site by squares, including the entire surface of the squares, and not just the tombs.
According to the plan, the research results will be published in two books. A multi-volume bilingual (Armenian, English) catalogue will be published separately.
For students who participated in the excavations, special topics have been developed for writing term papers and MA theses based on the materials and data found at the site of  Karashamb.
The results of the excavations were presented at national and international scientific sessions, covered and popularized by the media.
As a result of field archaeological work in 2008-2013, the cemetery was cleared of soil and stone fill, 11,400 square meters of area were discovered, where 776 tombs were recorded, and in 2009-2016, 554 tombs were excavated, dating back to the Middle Bronze Age - Late Iron Age.
Due to the amount of excavated material, field research work was temporarily suspended in 2016. Currently, work is underway to restore and office processing of the excavated materials, and publish the results of the research.
The archaeological material found during the field work was restored at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. Ceramic items were cleaned and restored by Lilit Manukyan, Arevik Avetisyan, David Baroyan, Tatevik Harutyunyan, metal items – by Armen Gevorgyan, Anna Shcherbakova, Manvel Ghalachyan. The archaeological material was drawn by Artak Akhverdyan, and photographed by Vram Hakobyan.
Within the framework of the project implementation, extensive cooperation was established with various scientific institutions and specialists both in Armenia and abroad: Levon Yepiskoposyan, Ashot Margaryan (Institute of Molecular Biology of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia), Hannah Chazin (Department of Anthropology of Columbia University, USA, Associate Professor, archaeobiologist), Martin Hernandez (Cotsen Institute of Archaeology, USA, bioarchaeologist), the Lundbeck Foundation Center for Geogenetics in Denmark, the Department of Human Evolutionary Biology at Harvard University, the Department of Evolutionary Anthropology at the University of Vienna.
Many of the results of the cooperation have been summarized in the form of scientific articles published in various journals.