Ստորաբաժանման խնդիրները
ՀՀ ԳԱԱ ՀԱԻ «Մշակութային ժառանգության մշտադիտարկման» գիտահետազոտական խումբը ձևավորվել է 2026 թվականի հունվարին։ Խմբի անդամների գիտահետազոտական գործունեությունը սկսվել է դեռևս 2023 թվականի սեպտեմբերից՝ 23RL-6A006 ծածկագրով «Հայ մշակութային ժառանգության միջգիտակարգային ուսումնասիրություններ» գիտական թեմայի շրջանակում, որի ընթացքում ձևավորվել են համագործակցության կայուն գիտական թիմը և հետազոտական հիմնական ուղղությունները։
Խմբի հիմնական առաքելությունն է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, մասնավորապես սահմանամերձ և խոցելի համայնքներում, նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության համակարգված ուսումնասիրությունը, փաստագրումը, պահպանությանն ու հանրայնացումը։
Խմբի հիմնական խնդիրներն են՝
Խմբի ուսումնասիրության ոլորտները և ուղղությունները
Խմբի ուսումնասիրության ոլորտները ներառում են՝
Ուսումնասիրություններն իրականացվում են միջգիտակարգային մոտեցմամբ՝ համադրելով մարդաբանական, աղբյուրագիտական և թվային հումանիտար մեթոդները։
Խմբի իրականացրած ուսումնասիրությունները
2023–2025 թթ․ 23RL-6A006 ծածկագրով «Հայ մշակութային ժառանգության միջգիտակարգային ուսումնասիրություններ» գիտական թեմայի շրջանակներում խումբը իրականացրել է հետևյալ աշխատանքները։
- Դաշտային հետազոտություններ Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի մարզերում՝ Աճարկուտ, Բարեկամավան, Կոթի, Դովեղ, Նոյեմբերյան, Բերդ, Այգեձոր, Մովսես, Ճամբարակ, Գնիշիկ, Մարտիրոս համայնքներում։
Դաշտային աշխատանքների ընթացքում իրականացվել են՝
Լրացուցիչ իրականացվել են արխիվային ուսումնասիրություններ Հայաստանի Ազգային Արխիվում։
Տվյալների բազայի ստեղծում
Ծրագրի շրջանակում ստեղծվում է թվային տվյալների շտեմարան՝ շուրջ 400 միավոր նյութի ընդգրկմամբ։ Կիրառվում են AirTable հարթակը և GIS ծրագիրը՝ տվյալների պահպանման, դասակարգման և քարտեզագրման համար։
Խումբը նախաձեռնել է միջազգային համագործակցություն մի շարք համալսարանների և գիտական կենտրոնների հետ։ Առանձնացնենք մասնավորապես Զալցբուրգի համալսարանի հայագիտական կենտրոնը:
Խմբի կազմակերպած գիտական և կրթական միջոցառումները
Խմբի և «Կապույտ Վահան Հայաստան» հասարակական կազմակերպության միջև հաստատված համագործակցության շնորհիվ 2024–2025 թթ․ ընթացքում հաջողությամբ իրականացվել է երեք կրթական դասընթաց՝ Տավուշի, Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում։ Դասընթացները ձևավորվել են որպես աշնանային և ամառային դպրոցներ՝ ներառելով թե՛ տեսական դասախոսություններ, թե՛ դաշտային պրակտիկա։ Այս նախաձեռնությունների հիմնական նպատակն էր խորացնել մասնակիցների գիտելիքները մշակութային ժառանգության ճանաչման, ուսումնասիրության և հանրայնացման մասին՝ միաժամանակ խթանելով համայնքային ներուժի կայուն զարգացմանը։ Խումբը Զալցբուրգի համալսարանի հայագիտական կենտրոնի հետ համաեղ կազմակերպել է Հայ-ավստրիական միջազգային աշնանային դպրոցներ Տավուշում (2024 և 2025 թթ.)։

Objectives of the Subdivision
The “Cultural Heritage Monitoring” research group of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (NAS RA IAE) was established in January 2026. The research activities of the group members began earlier, in September 2023, within the framework of the scientific project titled “Interdisciplinary Armenian Cultural Heritage Studies” supported by the Higher Education and Scientific Committee of Armenia (project N: 23RL-6A006). During the implementation of this project, a stable collaborative research team and the main research directions were formed.
The primary mission of the group is to systematically study, document, preserve, and promote tangible and intangible cultural heritage within the territory of the Republic of Armenia, particularly in border and vulnerable communities.
The main objectives of the group are:
Fields and Directions of Research
The group’s fields of study include:
Research is conducted through an interdisciplinary approach that combines anthropological, source-critical, and digital humanities methods.
Research Conducted by the Group
Within the framework of the scientific project “Interdisciplinary Studies of Armenian Cultural Heritage” (code 23RL-6A006) implemented in 2023–2025, the group carried out the following activities:
During the fieldwork, the following were conducted:
Additional archival research was conducted at the National Archives of Armenia.
Creation of a Database
Within the project framework, a digital database is being created, comprising approximately 400 units of material. The AirTable platform and GIS methodology have been applied for data storage, classification, and mapping.
International Cooperation
The group has initiated international cooperation with several universities and research centers. In particular, collaboration has been established with the Center for the Study of the Christian East at the University of Salzburg.
Scientific and Educational Events Organized by the Group
Thanks to the established cooperation between the group and the NGO “Blue Shield Armenia,” three educational courses were successfully implemented in 2024–2025 in the Tavush, Syunik, and Gegharkunik regions. The courses were organized as autumn and summer schools, including both theoretical lectures and field practice.
The main objective of these initiatives was to deepen participants’ knowledge of the identification, study, and promotion of cultural heritage, while simultaneously fostering the sustainable development of community potential.
In cooperation with the Center for Armenian Studies at the University of Salzburg, the group also co-organized Armenian-Austrian international autumn schools in Tavush (2024 and 2025).