Խորհուրդներն ու ասպիրանտական կրթությունը
Գիտական գործունեությունը համակարգելու նպատակով ինստիտուտի կազմում գործում են հետևյալ խորհուրդները՝ Գիտական խորհուրդ, Երիտասարդ գիտաշխատողների խորհուրդ, Մասնագիտական որակավորման քննություն ընդունող հանձնաժողով, Մասնագիտական խորհուրդ: Վերջին երկու խորհուրդներն ուղղված են գիտական կադրերի պատրաստմանը ասպիրանտուրայի և հայցորդության միջոցով, որն իրականացվում է ԿԳՄՍՆ-ն և ԲՈՀ-ի հաստատած գիտական աստիճանաշնորհման անվանացանկի համաձայն, որին կարելի ծանոթանալ https://www.isec.am/phd.html հղմամբ:
Գիտական խորհուրդ. Ինստիտուտի գի­­տա­կան գործունեությունը համա­կար­գող մարմին է, որի կառուց­վածքը և անդամների թի­վը, ինս­տի­տուտի տնօրենի առա­ջար­կությամբ, հաստատում է ՀՀ ԳԱԱ համա­պա­տաս­խան բա­ժան­մուն­քի բյուրոն: Գիտական խորհրդի կազմը, անդամների ընտրության կարգը, նիստերի անցկացումը, որո­շումների ընդունումը, լիազորությունները սահմանված են ինստիտուտի կանոնա­դրու­թյամբ:
Երիտասարդ գիտաշխատողների խորհուրդ. Ինս­տիտուտում մինչև 40 տարեկան գիտաշխատող­նե­րի գոր­ծու­նե­ությունը համակարգող մարմին է, որի կառուցվածքը, անդամների թիվը, նա­խագահը առա­ջարկվում է խորհրդի և հաստատվում՝ տնօրենի կող­մից:
Մասնագիտական խորհուրդ. Ինս­տիտուտում ատենախոսությունների պաշտպանու­թյուն­ներ իրակա­նաց­նող և կազ­մա­կեր­պող մարմին է, որի կառուցվածքը, անդամների թիվը, ինչպես նաև գի­տա­կան աստի­ճա­նա­շնորհման ընթացակարգը սահմանվում է ՀՀ ԲՈԿ-ի գի­տա­կան աս­տի­ճանա­շնորհ­ման կանոնակարգով: Այն գործում է 1977 թ.: Մինչ այդ ինստիտուտի աշխատակիցներն ատենախոսությունները պաշտպանել են ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտում: Մասնագիտական Խորհուրդը նշված ժամանակահատվածում ունեցել է երեք նախագահ՝ Առաքելյան Բաբկեն Նիկոլայի, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս (1977-1994 թթ.), Քալանթարյան Արամ Աշոտի, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ (1994-2010 թթ.), Ավետիսյան Պավել Սեդրակի, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ (2011 թ. մինչ օրս): Խորհուրդը նշված ժամանակահատվածում ունեցել է վեց գիտական քարտուղար՝ Մելիք-Փաշայան Կարեն Վահանի (1977-1982 թթ.), Կարախանյան Գրիգոր Հովհաննեսի (1982-1987 թթ.), Աբրահամյան Լևոն Հմայակի (1987-1992 թթ.), Վարդումյան Դերենիկ Սուրենի (1993-1995 թթ.), Մելքոնյան Հուսիկ Անդրեասի (1996-2018 թթ.), Հարությունյան Արսեն էդուարդի (2019 թ. մինչ օրս):
Խորհուրդն իրավասու է եղել ատենախոսական աշխատանքների հրապարակային պաշտպանություններ կազմակերպելու հնագիտություն-վիմագրություն (Է.00.03), ազգա­գրու­թյուն-ազգաբանություն (Է.00.04), կրոնի փիլիսոփայություն, կրոնի տեսություն և պատմություն (Թ. 00.05), մարդաբանություն (Գ.00.10), մշակութաբանություն (Թ.00.06) մասնագիտու­թյուն­ների գծով:
Հայաստանի Հանրապետության Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովը (ԲՈՀ) ստեղծվել է ՀՀ Կառավարության 1993 թ. մայիսի 17-ի թիվ 241 որոշմամբ: Նույն թվականի ԲՈՀ-ի սեպտեմբերի 28-ի թիվ 28 հրամանով հանրապետության տարածքում գործող 62 մասնագիտական խորհուրդներն անցան նորաստեղծ ԲՈՀ-ի ենթակայության տակ:
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտին առընթեր գործող 007 Մասնագիտական Խորհուրդը վերը նշված հրամանով իր գործունեությունը շարունակել է ՀՀ ԲՈՀ-ի համակարգում (Խորհուրդն ինստիտուտում գործում է 1977 թ. սկսած):
Մասնագիտական խորհուրդի կազմը հետևյալն է՝
Է.00.03 – Հնագիտություն
1. Ավետիսյան Պավել Սեդրակի, պ.գ.դ. (նախագահ)
2. Բադալյան Ռուբեն Սերգեյի, պ.գ.դ. (նախագահի տեղակալ)
3. Հարությունյան Արսեն Էդուարդի, պ.գ.դ. (գիտքարտուղար)
4. Ավետիսյան Հայկ Գրիգորի, պ.գ.դ.
5. Բոբոխյան Արսեն Ալեքսանդրի, պ.գ.դ.
6. Գրեկյան Երվանդ Համբարձումի, պ.գ.դ.
7. Պետրոսյան Համլետ Լենսերի, պ.գ.դ.
8. Փիլիպոսյան Աշոտ Սուրենի, պ.գ.դ.
9. Քոսյան Արամ Վաղարշակի, պ.գ.դ.
Է.00.04 – Ազգագրություն (ազգաբանություն)
2. Մարության Հարություն Տիրանի, պ.գ.դ. (նախագահի տեղակալ)
3. Հարությունյան Արսեն Էդուարդի, պ.գ.թ. (գիտքարտուղար)
4. Աբրահամյան Լևոն Հմայակի, պ.գ.թ.
5. Գալստյան Միհրան Վարդգեսի, պ.գ.դ.
6. Կարապետյան Ռուբեն Սուրենի, պ.գ.դ.
7. Մկրտչյան Սամվել Սուրենի, պ.գ.դ.
8. Նահապետյան Ռաֆիկ Ասքանազի, պ.գ.դ.
9. Պետրոսյան Էմմա Խաչատուրի, պ.գ.դ.
Թ.00.06 – Մշակութաբանություն
2. Պետրոսյան Համլետ Լենսերի, պ.գ.դ. (նախագահի տեղակալ)
4. Անտոնյան Յուլյա Յուրիի, պ.գ.թ.
5. Թադևոսյան Աղասի Զավենի, պ.գ.թ.
6. Հայրապետյան Թամար Լազարի, բ.գ.դ.
7. Մելքումյան Համլետ Լորիկի, պ.գ.թ.
8. Պետրոսյան Արմեն Եղիշի, բ.գ.դ.
9. Պիկիչյան Հռիփսիմե Վահրամի, պ.գ.թ.
Մասնագիտական որակավորման քննություն ընդունող հանձնաժողով. Հանձնա­ժո­ղովը  ինստիտուտում անցկացվող մասնագիտական քն­նու­թյուն­նե­րն ըն­դու­նող մարմին է, որի կառուցվածքը և անդամների թիվը հաստատում է ինս­տի­տու­տի տնօ­րենը: Հանձնաժողովների կազմը հետևյալն է.

Councils and Postgraduate Education
In order to coordinate scientific activities, the following councils operate within the institute: Scientific Council, Council of Young Scientists, Commission for Accepting Professional Qualification Exams, and Professional Council. The last two councils are aimed at training scientific personnel through postgraduate studies (PhD) and seekers of PhD, which are carried out in accordance with the list of scientific degree awards approved by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, as well as the Supreme Certifying Committee, which can be found at https://www.isec.am/phd.html.
Scientific Council: The body that coordinates the scientific activities of the Institute, the structure and number of members of which are approved by the bureau of the relevant department of the NAS of the RA upon the recommendation of the Director of the Institute. The composition of the Scientific Council, the procedure for electing members, the holding of sessions, the adoption of decisions, and the powers are defined by the Institute's regulations.
Council of Young Scientists: A body coordinating the activities of researchers under the age of 40 at the Institute, whose structure, number of members, and chairman are proposed to the Council and approved by the Director.
Professional Council: The Institute is a body that organizes and implements the defense of theses, the structure, number of members, as well as the procedure for awarding academic degrees is defined by the Academic Degree Awarding Regulations of the Supreme Certifying Committee of RA. It has been operating since 1977. Before that, the researchers of the Institute defended their theses at the Institute of History of the RA NAS. During the specified period, the Professional Council had three presidents: Babken N. Arakelyan, Academician of the RA NAS (1977-1994), Aram A. Kalantaryan, Corresponding Member of the RA NAS (1994-2010), and Pavel S. Avetisyan, Corresponding Member of the RA NAS (2011 - present). During the specified period, the Council had six scientific secretaries: Karen V. Melik-Pashayan (1977-1982), Grigor H. Karakhanyan (1982-1987), Levon H. Abrahamyan (1987-1992), Derenik S. Vardumyan (1993-1995), Husik A. Melkonyan (1996-2018), Arsen E. Harutyunyan (2019 - present).
The Council was authorized to organize public defenses of theses in the fields of archaeology-epigraphy (Է.00.03), ethnography-ethnology (Է.00.04), philosophy of religion, theory and history of religion (Թ. 00.05), anthropology (Գ.00.10), and cultural studies (Թ. 00.06).
The Supreme Certifying Committee (SCC) of the Republic of Armenia was established by the RA Government's Resolution No. 241 of May 17, 1993. On September 28 of the same year 62 Professional Councils operating in the territory of the Republic were brought under the jurisdiction of the newly established Supreme Certifying Committee by order No. 28.
The Professional Council 007, operating under the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA, continued its activities within the system of the Supreme Certifying Committee  of RA by the above-mentioned order (the Council has been operating at the Institute since 1977).
The composition of the Professional Council is as follows:
G.00.03 – Archaeology
1. Pavel S. Avetisyan, Doctor of Historical Sciences (Chairman)
2. Ruben S. Badalyan, Doctor of Historical Sciences (Deputy Chairman)
3. Arsen E. Harutyunyan, Doctor of Historical Sciences (Scientific Secretary)
4. Haik G. Avetisyan, Doctor of Historical Sciences
5. Arsen A. Bobokhyan, Doctor of Historical Sciences
6. Ervand H. Grekyan, Doctor of Historical Sciences
7. Hamlet L. Petrosyan, Doctor of Historical Sciences
8. Ashot S. Piliposyan, Doctor of Historical Sciences
9. Aram V. Kosyan, Doctor of Historical Sciences.
G.00.04 – Ethnography (Ethnology)
2. Harutyun T. Marutyan, Doctor of Historical Sciences (Deputy Chairman)
3. Arsen E. Harutyunyan, PhD in History (Scientific Secretary)
4. Levon H. Abrahamyan, PhD in History
5. Mihran V. Galstyan, Doctor of Historical Sciences
6. Ruben S. Karapetyan, Doctor of Historical Sciences
7. Samvel S. Mkrtchyan, Doctor of Historical Sciences
8. Rafik A. Nahapetyan, Doctor of Historical Sciences
9. Emma Kh. Petrosyan, Doctor of Historical Sciences.
J.00.06 – Cultural Studies
2. Hamlet L. Petrosyan, Doctor of Historical Sciences (Deputy Chairman)
4. Yulya Yu. Antonyan, Doctor of Historical Sciences
5. Aghasi Z. Tadevosyan, Doctor of Historical Sciences
6. Tamar L. Hairapetyan, Doctor of Philological Sciences
7. Hamlet L. Melkumyan, Doctor of Historical Sciences
8. Armen Ye. Petrosyan, Doctor of Philological Sciences
9. Hripsime V. Pikichyan, Doctor of Historical Sciences.
Commission for Accepting Professional Qualification Exams: The committee is the body responsible for conducting professional examinations at the Institute, the structure and number of members of which are approved by the Director of the Institute.