«Հայ ընտանիքն արդի մարտահրավերների համատեքստում»
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի սփյուռքի հետազոտությունների  բաժինը և Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի սփյուռքի ուսումնասիրության  կենտրոնը հրավիրում են մասնակցելու միջազգային գիտաժողովի. Հայ  ընտանիքն արդի մարտահրավերների համատեքստում, 28-29 հոկտեմբերի, 2017թ., երեւան, հայաստան։##
Գիտաժողովի ընդհանուր ակնարկ
Ներկայումս ընտանիքը, որպես սոցիալական ինստիտուտ, կրում է արմատական փոփոխություններ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում հասարակության կենսագործունեության տարբեր կողմերի վրա: Այս համատեքստում, հայ ընտանիքում տեղի ունեցող փոփոխությունները կրում են ավելի խորքային բնույթ, քանզի հայ ազգի գոյակցության պայմանները տարբեր միջավայրերում բավականին բազմազան են և առաջացնում են բազմաթիվ մարտահրավերներ` ավանդականության և էթնիկության վերարտադրման ճանապարհին: Պատմականորեն ստանձնելով այլ ինստիտուտների գործառույթներ ևս, հայ ընտանիքը ձեռք է բերել առանցքային դեր՝ նպաստելով ազգային ինքնության և էթնոմշակութային արժեքների պահպանմանը:
Արդի մարտահրավերների համատեքստում հայ ընտանիքի հիմնախնդիրների քննարկմանը նվիրված միջազգային գիտաժողովը հնարավորություն կտա հավաքագրել տարբեր գիտակարգերի շրջանակներում հայկական ընտանիքի ժամանակակից ուսումնասիրությունները, բացահայտել հայրենիքում և սփյուռքում ընտանիքի խնդիրները և փոփոխությունների միտումները, ընտանիքի դերը էթնիկ ինքնության պահպանման գործում, համեմատել հայկական ընտանիքի ավանդական և ժամանակակից մոդելներն ու գործառույթները:
• Ընտանիքի ուսումնասիրության միջգիտակարգային մոտեցումներ. հետազոտության տիրույթներ և խնդիրներ, ընտանիքի մոդելներ (ավանդական և ժամանակակից)
• Ընտանիքի ուսումնասիրության մեթոդաբանություն. մեթոդների կիրառությունն ու գործիքակազմը
• Ընտանիք և էթնիկություն. հայեցակարգեր և խնդիրներ
• Ընտանիքի ուսումնասիրության առանձնահատկությունները սեփական և այլազգի միջավայրում
• Հայ ընտանքի հիմնահարցերը ՀՀ-ում և սփյուռքում
• Միջէթնիկ և ներէթնիկ ամուսնություններ (ՀՀ և սփյուռքի, սփյուռքի տարբեր համայնքների հայերի միջև)
• Ընտանիք և էթնոմշակութային ինքնություն (միջսերնդային տրանսմիսիա, կրթություն, լեզու, հավատք և այլն)
• Ընտանիք և միգրացիա
• Ընտանեկան ձեռներեցություն
Ամփոփագրերի ներկայացման պահանջներ
1. Թեման՝ ներկայացված թեմաներից մեկի շրջանակներում.
2. Լեզուն՝ հայերեն (արևմտահայերեն կամ արևելահայերեն), ռուսերեն և անգլերեն լեզուներից որևէ մեկով.
3. Ծավալը՝ մինչև 250 բառ.
4. Կառուցվածքը՝ հակիրճ ներածություն, հիմնահարց, նպատակ, հետազոտական խնդիրներ և մեթոդաբանություն, տեսական շրջանակներ/գիտակարգեր.
Ամփոփագիրը և հակիրճ (1 էջ) ինքնակենսագրականը (CV) անհրաժեշտ է ներկայացնել մինչև հունիսի 30, 2017թ., info.diasporastudies@gmail.com էլ.փոստի միջոցով:
Մասնակցություն
Գիտաժողովին կարող են մասնակցել սոցիալ-հասարակական և պատմական գիտությունների հետազոտողներ, գիտաշխատողներ, ասպիրանտներ, ՀԿ-ների և պետական հաստատությունների ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Արցախից և արտերկրից:
Մասնակիցները կընտրվեն ներկայացված ամփոփագրերի (abstract) և ինքնակենսագրականների (CV) հիման վրա: Ընտրված մասնակիցները կհրավիրվեն ներկայացնելու զեկուցումներ (20 րոպե տևողությամբ): Զեկուզումների ընտրված հոդվածները կհրատարակվեն գիտաժողովից հետո:
Ժամանակացույց
Ամփոփագրերի ներկայացման վերջնաժամկետ. 30 հունիսի, 2017թ.
Պատասխան. 20 հուլիսի, 2017թ.
Ընտրված զեկույցների նախնական տարբերակ. 20 սեպտեմբերի, 2017թ.
Գիտաժողովի ծրագիր և օրակարգ. 10 հոկտեմբերի, 2017թ.
Ընտրված հոդվածների ներկայացման վերջնաժամկետ. 30 նոյեմբերի, 2017թ.
Գիտաժողովի լեզուն
Գիտաժողովի լեզուն հայերենն է: Ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով հոդվածների ներկայացման համար կապահովվի թարգմանություն:
Մասնակցության ֆինանսական ծախսեր
Գիտաժողովին մասնակցությունն անվճար է: Մասնակիցների սննդի ծախսերը հոգում են գիտաժողովի կազմակերպիչները: Կեցության և ճանապարհածախսը հոգում է մասնակիցը:
Կազմակերպական խորհուրդ և խմբագրակազմ
Գիտաժողովի կազմակերպական խորհուրդը ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի հետազոտությունների բաժնի գիտաշխատողների խումբն է: Գիտաժողովի հոդվածների ժողովածուի խմբագրակազմը Սփյուռքի հետազոտությունների բաժնի և Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի Սփյուռքի ուսումնասիրության կենտրոնի գիտաշխատողների խումբն է:

The Department of Diaspora Studies at the Institute of Archaeology and Ethnography NAS RA & The Armenian Diaspora Research Center at Haigazian University are Pleased to Invite You to Participate in the International Conference the Armenian Family in the Context of Contemporary Challenges 28-29 October 2017 Yerevan, Armenia.##
Conference Overview
Nowadays the family as a social institution has undergone fundamental changes that are having an impact on various aspects of the socal life. In this context, the changes taking place in the Armenian family are deeper because the conditions for existence of the representatives of Armenian nation are quite varied in different environments and generate a lot of challenges in reproduction of traditions and ethnicity. Historically, assuming the functions of other institutions, Armenian family acquired a key role in contributing to the preservation of national identity and ethno-cultural values.
In the context of current challenges, the International Conference on the contemporary issues of the Armenian family would give an opportunity: to gather new studies of the Armenian family within different disciplines; to identify trends and changes in the family both in homeland and Diaspora; to examine the role of the family in preserving ethnic identity; to compare traditional and modern models of the family and its functions.
Possible Topics
Abstract Guidelines
The following criteria will be used to evaluate and select the submitted abstracts:
Applicants should send e-mail (info.diasporastudies@gmail.com) presentation abstract and their short curriculum vitae (1 page) by June 30, 2017.
Participation
Researchers, scholars, and PhD students in social-humanitarian and historical sciences, representatives of NGO and policy makers from Armenia, Artsakh, and abroad are welcome to apply for the conference.
Participants will be selected based on paper abstract and CV. Selected participants will be invited to present their papers (20-minute time limit for presentations). Selected papers will be published after the conference.
Timeline
Abstract submission deadline: 30 June 2017
Reply by 20 July 2017
Pre-final version of selected paper. 20 September 2017
Conference program and agenda. 10 October 2017
Full paper submission deadline. 30 November 2017
Conference Languages
The conference will be conducted in Armenian. Simultaneous translation will be available during the presentations in English and Russian.
Fees and Costs
There is no participation fee and the conference participants will be provided with meals on the days of the conference. The participants are responsible for their travel and accommodation.
Organizing Committee and Editorial Board
The organizing committee of the conference is the group of researchers of the Department of Diaspora Studies at the Institute of Archeology and Ethnography NAS RA. Editorial board of the conference papers is the group of researchers of the Department of Diaspora Studies and the Armenian Diaspora Research Center at Haigazian University in Beirut.