«Սփյուռքը և «սփյուռքաբնակները». Սփյուռքի ձևավորման ուսումնասիրության նոր մոտեցումներ» խորագրով միջազգային գիտաժողով
Հաճախ Սփյուռքը հասկացվում և ուսումնասիրվում է հայրենիքի, կոնկրետ տեղանքների,աքսորյալների կամ գաղթականների համատեքստում։##
Այս մեկօրյա գիտաժողովի հիմնական նպատակն է քննադատորեն մոտենալ սփյուռք հասկացությանը որպես սահմանափակ տարածքի ընկալմանը՝ վերհանելով դրա այն իմաստային բազմազանությունը, որ գոյություն ունի սփյուռքում բնակվողների համար։ Քանի որ ավելի շատ միգրանտների համայնքներ են «պահանջում»սփյուռք տիտղոսը (իսկ սփյուռքի համայնքների թիվը աճում է), գիտաժողովը նպատակ ունի քննարկելու, թե ինչ ընդհանրություններ ունեն «սփյուռք» և «սփյուռքաբնակ» հասկացությունները, և արդյոք դրանք կարող են միմյանց փոխարինել: Գիտաժողովը, սակայն, վերաիմաստավորումների նպատակ չունի: Փոխարենը, աշխատանքներում կներկայացվեն, թե ինչ է «սփյուռքն անում» առօրյա կտրվածքով՝ առաջ անցնելով «ինչէսփյուռքը» դիսկուրսից:
Գիտաժողովը բաղկացած կլինի երկու նիստից: Բոլոր ելույթները կլինեն անգլերեն լեզվով:
1-ին նիստը նվիրված կլինի հայկականսփյուռքին:
2-րդնիստը նվիրված կլինի ոչ հայկական սփյուռքների քննարկմանը:
Գիտաժողովը կազմակերպվում է Այքութ Օզթուրքի նախաձեռնությամբ՝ համագործակցելով ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Հրանտ Դինք հիմնադրամի և Գյումրու Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ Հայաստան-Թուրքիա Փորձի փոխանակման նախագծի շրջանակներում, որն իրականացվում է՝ շնորհիվ Միացյալ Թագավորության կառավարության Հակամարտությունների, կայունության և անվտանգության հիմնադրամի աջակցության:

International Conference: Of Diasporas and ‘Diasporics’: Seeking Novel Approaches in Studying Dispersion
Diasporas are often understood and studied in relation to homelands, specific localities and exiled or migrant communities. ##
The main objective of this one day conference is to critically engage with the notion of diaspora as bounded place – with a particular agenda to unpack the diversity of its meanings for the people living in diasporic settings. As increasingly more migrant communities “demand” the diaspora title (and the number of diasporas proliferate), the conference will aim at discussing what the two terms “diaspora” and the “diasporic” share in common, and whether they constitute alternatives to each other. In doing so, however, the conference does not seek redefinitions. Instead, the papers engage with what the “diaspora does” at an everyday level by going beyond renaming “what it is.”
There will be two sessions in the conference. All papers will be presented in English. Each session will be followed by 30 mins discussion.
Session I on Armenian diaspora(s)
Session II on non-Armenian diasporic contexts.
The conference is organized by Aykut Ozturk in collaboration with the Institute of Archeology and Ethnography of NAS RA, Hrant Dink Foundation and Gyumri Youth Initiative Centre within the the Turkey-Armenia Fellowship Scheme, which is implemented with the support of the UK Government's Conflict, Stability and Security Fund.