Միջազգային գիտաժողով ԱՎԱՆԴԱԿԱՆ ՎԻՄԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ. ՇԱՐԺԱՌԻԹ, ՆՊԱՏԱԿ, ԱԿՆԿԱԼԻՔ
Հ ԳԱԱ hնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը և Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը կազմակերպում են միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված վիմագրական ավանդույթի բազմամյա պատմու-թյանը, փոխակերպումներին և առանձնահատկություններին՝ տարածության և ժամանակի հոլովույթում:
Գիտաժողովի մասնակցության հայտը՝ համապատասխան ամփոփագրով (300–400 բառ), պետք է արտահայտի զեկուցման գիտական նորույթը և առնչվի ներքոնշյալ թեմաներին․
▪ ավանդական վիմագրություն. ժայռապատկերագրությունից՝ միջնադարյան գրային համակարգեր,
▪ վիմագրական կառուցատիպեր, կայուն բանաձևեր,
▪ միջգիտակարգային առնչություններ,
▪ գրակիր հուշարձաններ,
▪ գիր և արվեստ,
▪ գիր և լեզու:
????Գիտաժողովը տեղի կունենա 2026 թ. նոյեմբերի 17–19-ը՝ Երևանում և Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում (ՀՀ Արագածոտնի մարզ, գ. Սասունիկ)։ Գիտաժողովի շրջանակում նախատեսվում է նաև շրջայց թանգարանում և նորակառույց Սուրբ Խաչ եկեղեցական համալիրում։
????Զեկուցման ամփոփագիրը, որը պետք է ներառի նաև մասնակցի գիտական աստիճանը և աշխատավայրը (առկայության դեպքում), անհրաժեշտ է ուղարկել մինչև 2026 թ. հոկտեմբերի 1-ը՝ երկու լեզվով՝ հայերեն և անգլերեն։
Կազմկոմիտեի կողմից հավանության արժանացած հայտերի հեղինակները գիտաժողովի մասնակցու-թյան մասին կտեղեկացվեն մինչև հոկտեմբերի 15-ը: Լավագույն զեկուցումները հոդվածների տեսքով կհրատարակվեն առանձին ժողովածուով՝ մինչև 2027 թ. սեպտեմբերի 1-ը:
Գիտաժողովի հիմքում Հայկական լեռնաշխարհում վիմագրման ավանդույթին նվիրված թեմատիկ ծրա-գիրն է, որն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեի դրամաշնորհով (24SSAH-6A011):

The Institute of Archaeology and Ethnography NAS RA and the Wine History Museum of Armenia are organizing an international conference dedicated to the long-standing history of the epigraphic tradition, its transformations, and its characteristics across space and time.
The application for participation in the conference, including an abstract (300–400 words), must present the scientific novelty of the paper and relate to the following topics:
▪ Traditional epigraphy: from petroglyphs to medieval writing systems
▪ Epigraphic structural types and stable formulas
▪ Interdisciplinary connections
▪ Inscribed monuments
▪ Writing and art
▪ Writing and language
????The conference will take place on November 17–19, 2026, in Yerevan and at the Wine History Museum of Armenia. The program will also include a tour of the museum and the newly built St. Cross church complex.
????The abstract, which should also include the participants’ academic degree and affiliation (if any), must be submitted by October 1 in two languages: Armenian and English.
Authors of applications approved by the organizing committee will be notified of their participation by October 15. The best papers will be published as articles in a separate volume by September 1, 2027.
The conference is based on a thematic project dedicated to the tradition of epigraphy in the Armenian Highlands, implemented with the support of a grant from the Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia (24SSAH-6A011).
???? Applications should be sent to the email address: epigraphy@iae.am
✒️Drawing: Floral inscription on the eastern cornice of the Kathoghike Church of Harichavank Monastery, 13th century.