ՀԱԻ-ում տեղի կունենա Անի Սարատիկյանի «Շնող գետի ավազանը երկաթի դարում (ըստ հնագիտական նորահայտ տվյալների)» խորագրով թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը
02-08-2026 14:00
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտին (ՀԱԻ) կից գործող ԲԿԳԿ 007 «Հնագիտություն և ազգագրություն» մասնագիտական խորհրդի ս.թ. օգոստոսի 4-ի նիստում՝ ժամը 14:00-ին, տեղի կունենա Անի Սարատիկյանի «Շնող գետի ավազանը երկաթի դարում (ըստ հնագիտական նորահայտ տվյալների)» խորագրով թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը։
Սույն աշխատանքում ուսումնասիրվում են ՀՀ Լոռու մարզի Թեղուտի արդյունաբերական նշանակության գունավոր մետաղների՝ պղնձի և մոլիբդենի հանքավայրի տարածքում գտնվող երկաթեդարյան դամբարանադաշտերը։ Դրանք սփռված են հանքավայրի տարածքով անցնող Շնող գետի մերձակայքում։ Շնող գետը Դեբեդի խոշոր վտակներից մեկն է։ Այն սկիզբ է առնում Գուգարքի լեռնաշղթայի հյուսիսահայաց անտառապատ լանջերից, անցնում Թեղուտ և Շնող գյուղերի տարածքով և աջ կողմից միանում Դեբեդին՝ ծովի մակերևույթից 520 մ բարձրության վրա։
Վերջին տարիներին այնտեղ պեղվել է 311 դամբարան, որոնցից մեկը վաղ բրոնզեդարյան  (Փիջուտ № 17), ինը՝ ուշ բրոնզեդարյան (Դուքանաձոր № 1, 2, 3, 4, և Բովեր 1 № 47, 48, 49, Թեղուտ 1 № 1, 2 երեքը՝ միջնադարյան (Բաղերի ճալա № 12, 13, 14 298 դամբարան պատկանում է երկաթի դարին, որոնցից սյուն աշխատանքում ընդգրկվում են 131 (43.96%)

The defense of the PhD dissertation entitled “The Shnogh River Basin in the Iron Age (Based on Newly Discovered Archaeological Data)” by Ani Saratikyan will take place at the meeting of the Specialized Council 007 “Archaeology and Ethnography” operating under the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (IAE NAS RA) on 4 August 2026 at 2:00 p.m.
The dissertation examines the Iron Age cemeteries located within the territory of the Teghut copper and molybdenum deposit of industrial significance in Lori Province, Republic of Armenia. These cemeteries are distributed along the Shnogh River, which flows through the mining area. The Shnogh River is one of the major tributaries of the Debed River. It originates on the forested northern slopes of the Gugark mountain range, passes through the territories of the villages of Teghut and Shnogh, and joins the Debed from the right bank at an altitude of 520 m above sea level.
In recent years, 311 burials have been excavated in the area: one Early Bronze Age burial (Pinjut No. 17), nine Late Bronze Age burials (Dukanadzor Nos. 1, 2, 3, 4; Bover 1 Nos. 47, 48, 49; Teghut 1 Nos. 1 and 2), and three medieval burials (Bagheri Chala Nos. 12, 13, and 14). A total of 298 burials belong to the Iron Age, of which 131 (43.96%) are included in the present study.