ՀԱԻ փոխտնօրեն Տորք Դալալյանը Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում մասնակցեց աշխարհի ժողովուրդների էպոսների 8-րդ փառատոնին
02-06-2025 15:52
Մայիսի 28-30-ը Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի փոխտնօրեն Տորք Դալալյանը Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում մասնակցեց աշխարհի ժողովուրդների էպոսների 8-րդ փառատոնին, որի շրջանակում տեղի ունեցավ էպոսագիտական միջազգային գիտաժողով։ Վերջինիս խորագիրն էր՝ «Էպոսի ունիվերսալ բնույթը. տիպաբանություն և բազային էթնիկ մոդելներ» միջազգային գիտա-գործնական սիմպոզիում, այն նվիրված էր «20-րդ դարի Հոմերոս» կոչված նշանավոր վիպասաց-ասացող Սայակբայ Կարալաևի 130-ամյակին։
Գիտաժողովի լիագումար նիստը նախագահում էր Տորք Դալալյանը։ Մասնակիցները ավելի քան 30 երկրներից ժամանած բանագետներ, էպոսագետներ և մշակութային մարդաբաններ էին։ Տ. Դալալյանի զեկուցումը վերաբերում էր հայ-կովկասյան էպոսների տիպաբանական առանձնահատկություններին։
Փառատոնի և գիտաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցան շահեկան գիտական քննարկումներ, արվեցին համագործակցության առաջարկներ, մասնակիցներն այցելեցին Ղրղզական ազգային «Մանաս» թատրոն, տեղի ունեցան մշակութային այլ միջոցառումներ և այցելություններ։

On May 28–30, Deputy Director of the Institute of Archaeology and Ethnography, Tork Dalalyan, participated in the 8th Festival of Epics of the Peoples of the World, held in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan. As part of the festival, an international academic conference took place under the title “The Universal Nature of Epics: Typology and Main Ethnic Models”—an international scientific and practical symposium dedicated to the 130th anniversary of the renowned epic storyteller Sayakbay Karalaev, known as the “Homer of the 20th Century.”
The plenary session of the symposium was chaired by Tork Dalalyan. The event brought together folklorists, epic scholars, and cultural anthropologists from over 30 countries. Tork Dalalyan presented a report on the typological characteristics of Armenian-Caucasian epics.
The festival and conference provided a platform for fruitful academic discussions, proposals for future collaboration, and cultural exchange. Participants also visited the Kyrgyz National "Manas" Theater and took part in a series of cultural events and excursions.