«Լուծումներ համագործակցության միջոցով» միջազգային թանգարանային կոնֆերանսը մեկնարկել է Երևանում
2025 թվականի հուլիսի 22-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի դահլիճում մեկնարկեց «Լուծումներ համագործակցության միջոցով» խորագրով «Գոտի և ճանապարհ» միջազգային թանգարանային կոնֆերանսը։ Միջոցառումը մեկ հարթակում համախմբեց Հայաստանի, Չինաստանի, Վրաստանի թանգարանների ներկայացուցիչներին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մշակույթի կենտրոնի, Չինաստանի մշակութային ժառանգության ազգային բյուրոյի, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ-ին առընթեր գիտական հաստատությունների և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներին։
Կոնֆերանսի կազմակերպիչներն են «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ն, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, Հայաստանի պատմության թանգարանն ու «Գոտի և ճանապարհ» մշակութային զարգացման ասոցիացիան։
Բացման խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ, Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտական ղեկավար, պ.գ.դ. Պավել Ավետիսյանը։
Զեկույցով հանդես եկավ ՀԱԻ գիտական քարտուղար Աստղիկ Բաբաջանյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստան–Չինաստան հարաբերություններ. Հայաստանում Մետաքսի ճանապարհի ընթացիկ հնագիտական ուսումնասիրություններն ու համագործակցությունները» թեմայով զեկույց։

On July 22, 2025, the "Belt and Road" International Museum Conference, titled "Solutions through Cooperation," opened in the hall of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The event brought together representatives from museums in Armenia, China, and Georgia, as well as from the Cultural Center of the Islamic Republic of Iran and the National Bureau of Cultural Heritage of China. Participants also included scholars and experts from scientific institutions affiliated with the NAS RA. The conference was organized by the "Armenian-Chinese Partnership Center" NGO, the Institute of Geological Sciences of the NAS RA, the "Service for the Preservation of Historical and Cultural Reserves-Museums and Historical Environment" SNCO of the Ministry of Education, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, the History Museum of Armenia, and the "Belt and Road" Cultural Development Association.
The opening address was delivered by Pavel Avetisyan, Vice President of the NAS RA, Scientific Director of the Institute of Archaeology and Ethnography, and Doctor of History.
Astghik Babajanyan, Scientific Secretary of the Institute of Archaeology and Ethnography, presented a report titled “Armenia-China Relations: Current Archaeological Studies and Cooperation on the Silk Road in Armenia.”