Հայաստանում մեկնարկել է «Գիտության շաբաթ․ Հայաստան 2025»-ը
Սեպտեմբերի 30-ին մեկնարկեց «Գիտության շաբաթ․ Հայաստան 2025» միջոցառումը, որը նվիրված է գիտության և տեխնոլոգիաների հանրահռչակմանը։ «Զարգացնել գիտությամբ» խորագրով շաբաթն անցկացվում է վեց օր՝ ընդգրկելով միջոցառումներ, որտեղ ներկայացված են գիտության, տեխնոլոգիաների և արվեստի ոլորտները։
Միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի պետական, ակադեմիական, կրթական, տեխնոլոգիական և ստեղծարար կազմակերպությունների առաջատար մասնագետները՝ նպատակ ունենալով գիտությունը հասանելի դարձնել հանրության լայն շերտերին։
Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը (ՀՀ ԳԱԱ ՀԱԻ) նույնպես ակտիվ մասնակցություն է ունենում շաբաթվա միջոցառումներին։ Ինստիտուտը ներկայացված է իր կազմում գործող հեռավար լաբորատորիաներով՝
• «Հայ մշակութային ժառանգության միջգիտակարգային ուսումնասիրություններ» 23 RL-6A006,
• «Հայաստանը և բրոնզի դարի աշխարհ-համակարգը. հին տեխնոլոգիաները փորձարարական հնագիտության լույսի ներքո», 23RL-6A041։
Լաբորատորիաները ներկայացնում են կատարած աշխատանքները, անցկացնում քուիզ-հարցումներ, ցուցադրում հնագիտական վերակազմություններ և կազմակերպում ինտերակտիվ խաղեր՝ խթանելով այցելուների հետաքրքրությունը դեպի գիտություն և ժառանգություն։

"Science Week: Armenia 2025" Launched in Armenia
The "Science Week: Armenia 2025" event was launched on September 30. It is dedicated to promoting science and technology. Under the motto "Developing Through Science," the six-day program will feature events that present science, technology, and art fields.
Leading specialists from Armenia’s state and academic, educational, technological, and creative organizations are participating in the event, which aims to make science more accessible to the broader public.
The Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of Armenia (NAS RA) also actively participates in the week’s activities. The institute is represented through its remote laboratories, including:
“Interdisciplinary Armenian Cultural Heritage Studies” (Project No. 23RL-6A006),
“Armenian Highland and Bronze Age World System. Ancient technology in the prism of experimental archaeology (Project No. 23RL-6A041).
The laboratories present their research, organize quiz contests, showcase archaeological reconstructions, and hold interactive games to foster visitors’ interest in science and heritage.