Մեկնարկեց «Ամրոցները եվ պաշտպանական համակարգերը Առաջավոր Ասիայում» միջազգային գիտաժողովը
Հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կլոր դահլիճում մեկնարկեց «Ամրոցները և պաշտպանական համակարգերը Առաջավոր Ասիայում» թեմայով միջազգային գիտաժողովը։ Եռօրյա գիտաժողովը կազմակերպել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) Միջնադարյան հնագիտության բաժինը՝ Հայագիտական ուսումնասիրությունները ֆինանսավորող համահայկական հիմնադրամի աջակցությամբ։
Բացման և ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀԱԻ տնօրեն, պ. գ. դ. Արսեն Բոբոխյանը՝ ընդգծելով գիտաժողովի կարևորությունը և այն, որ քննարկումներին մասնակցում են մի շարք երկրների գիտնականներ։ Առաջին նիստը նախագահեց ՀԱԻ Միջնադարյան հնագիտության բաժնի վարիչ, պ. գ. թ. Դիանա Միրիջանյանը։
Առաջին օրը անցկացվեց երեք նիստ։
Առաջին նիստում արվեստագիտության դոկտոր, պ. գ. թ., հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը («Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն») ներկայացրեց «Հայաստանի հնագույն պաշտպանական համակարգերը»՝ անդրադառնալով «Շենգավիթ» հնավայրին և նույն ժամանակաշրջանի հարակից հուշարձաններին:
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Հին հնագիտության բաժնի ղեկավար, պ. գ. թ. Մկրտիչ Զարդարյանը ներկայացրեց «Արմավիր – Արտաշատ – Գառնի. Անտիկ Հայաստանի ամրաշինությունն ու դրա փուլային վերափոխումները» զեկույցը։
ՀԱԻ Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության խմբի ղեկավար, պ. գ. դ. Համլետ Պետրոսյանը ներկայացրեց «Արցախի Տիգրանակերտի ամրաշինական համակարգը» (համահեղինակ՝ ճ. դ. Լյուբա Կիրակոսյան)։ Զեկույցի ընթացքում նա նաև տեղեկացրեց, որ մայրաքաղաք Տիգրանակերտին նվիրված նոր գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին՝ գիտաժողովի նույն դահլիճում։
Երկրորդ նիստը նախագահում էր պ. գ. դ. Համլետ Պետրոսյանը։
Անկախ հետազոտող Արա Զարյանը ներկայացրեց «Սյունիքի թագավորության (970–1170 թթ.) Կապան մայրաքաղաքի պաշտպանական համակարգը» թեմայով զեկույցը՝ անդրադառնալով վերջին տարիներին իրականացված հնագիտական հետազոտություններին։
Նույն ժամանակ հնագիտական ուսումնասիրություններ ու պեղումներ իրականացվում էին նաև Կապան մայրաքաղաքից ոչ հեռու գտնվող Բաղաբերդում։ ՀՀ ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչ, հնագետ, արշավախմբի ղեկավար Ավետիս Գրիգորյանը և Երկրատարածական տեխնոլոգիաների կենտրոնի գիտաշխատող Արամ Ստեփանյանը համատեղ ներկայացրեցին «Բաղաբերդ ամրոցի դերը միջնադարյան Սյունիքի պաշտպանական համակարգում» զեկույցը՝ ներկայացնելով վերջին պեղումների արդյունքներն ու ամրոցի շինարարական փուլերը։ Նիստին ներկա էր նաև վերականգնող ճարտարապետ Լևոն Վասիլյանը, ով աշխատում էր նշված հուշարձանների պեղումներ իրականացնող և ուսումնասիրող խմբերի հետ։
ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող, ԱՀ Քաշաթաղի շրջվարչակազմի նախկին ղեկավար, պ. գ. դ. Ալեքսան Հակոբյանը հանդես եկավ «Կառնակաշը և Արցախի Բերձոր գավառի ամրոցները Թ-դարում» թեմայով զեկույցով՝ ներկայացնելով տվյալ տարածաշրջանի ամրաշինական համակարգի առանձնահատկությունները և դրանց պատմական նշանակությունը։ Զեկուցողը անդրադարձավ նաև Կառնակաշ ամրոցի այլ հետազոտողների կողմից կատարված ուսումնասիրություններին և դրանց գիտական արժեքին։
Օրվա վերջին նիստը նախագահեց ՀԱԻ գիտաշխատող, պ. գ. թ. Հասմիկ Հովհաննիսյանը։
Մոսկվայի պետական շինարարական համալսարանի դասախոս, ա. դ. Արմեն Ղազարյանը ռուսերեն ներկայացրեց «Անիի Սմբատյան պարիսպները․ ճարտարապետա-հնագիտական շերտագրական նոր հետազոտություններ» զեկույցը։
ՀԱԻ և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող, հնագետ, պ. գ. թ. Արման Նալբանդյանը ներկայացրեց «Լոռե բերդաքաղաքի պարիսպը՝ ամրաշինական համակարգի ինքնուրույն մաս» զեկույցը։
ՀԱԻ Ճարտարապետական մոդելավորման խմբի ղեկավար Արտակ Հախվերդյան, գիտաշխատողներ Տիգրան Ալեքսանյան և Հարություն Բադալյան ներկայացված էին համատեղ զեկույցով՝ «Տավուշ ամրոցի եռաչափ վերակազմությունն ըստ շինարարական փուլերի», որը ներկայացրեց Արտակ Հախվերդյանը։
Օրվա վերջին զեկույցով՝ «Ավերակներից թանգարան․ Դաշտադեմի ամրոցի վերականգնման և թանգարանի ստեղծման մարտահրավերները» հանդես եկավ անկախ հետազոտող Աննա Բարսեղյանը (համահեղինակներ՝ ճարտարապետության թեկնածու Արև Սամուէլյան, պ. գ. թ., ՀԱԻ գիտաշխատող Աստղիկ Բաբաջանյան, հնագետ, ՀԱԻ գիտաշխատող Սոսե Աղայան)։

The second session was chaired by Hamlet Petrosyan, Doctor of Historical Sciences. Independent researcher Ara Zaryan presented a report titled “The Defense System of the Capital Kapan of the Syunik Kingdom (970–1170)”, focusing on archaeological research conducted in recent years. At the same time, archaeological excavations were also carried out in Baghaberd, located not far from the capital Kapan. Avetis Grigoryan, archaeologist, head of expedition, and representative of the Service for the Preservation of Historical and Cultural Reserves-Museums and Historical Environment” SNCO of the RA MoESCS, together with Aram Stepanyan, researcher at the Center for Geospatial Technologies, jointly presented a report entitled “The Role of Baghaberd Fortress in the Defense System of Medieval Syunik.” They discussed the results of recent excavations and the construction phases of the fortress. The session also featured restoration architect Levon Vasilyan, who collaborated with the teams excavating and studying the mentioned monuments.
Alexan Hakobyan, Doctor of Historical Sciences, researcher at the Institute of Oriental Studies of the NAS RA and former head of the Kashatagh Regional Administration of the Republic of Artsakh, presented a paper titled “Karnakash and the Fortresses of the Berdzor Province of Artsakh in the 10th Century.” He discussed the features of the region’s fortification system and their historical significance, as well as earlier studies of the Karnakash fortress and their scientific value. The last session of the day was chaired by Hasmik Hovhannisyan, Ph.D., researcher at the IAE of the National Academy of Sciences of Armenia. Armen Ghazaryan, Assistant Professor from the Moscow State University of Civil Engineering, delivered a presentation in Russian titled “The Smbatian Walls of Ani: New Architectural and Archaeological Stratigraphic Research.” Arman Nalbandyan, Ph.D., archaeologist and researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography and the Service for the Preservation of Historical and Cultural Reserves-Museums and Historical Environment SNCO, presented a paper titled “The Wall of Lori Fortress as an Independent Element of the Fortification System.” Artak Hakhverdyan, Head of the Architectural Modeling Group of the Academy of Sciences, together with researchers Tigran Aleksanyan and Harutyun Badalyan, delivered a joint report titled “Three-Dimensional Reconstruction of Tavush Fortress by Construction Stages,” presented by Artak Hakhverdyan. The final presentation of the day, “From Ruins to Museum: Challenges of Restoring the Dashtadem Fortress and Creating a Museum,” was delivered by independent researcher Anna Barseghyan (co-authors: Arev Samuelyan (Candidate of Architecture), Astghik Babajanyan (Ph.D.), and archaeologist Sose Aghayan and researchers at the IAE NAS RA).
The next sessions of the conference will take place on October 24–25 in the reading hall of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.