Հնագիտական պեղումներ Թալինի տարածաշրջանի Արագածավան գյուղի վարչական տարածքում
Այս օրերին ՀՀ Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանի Արագածավան գյուղի վարչական տարածքում գտնվող բլուրների վրա ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) արշավախումբը՝ Վաղ հնագիտության բաժնի գիտաշխատող, պ․գ․թ․ Մարիամ Շախմուրադյանի ղեկավարությամբ, իրականացնում է հնագիտական պեղումներ։ Բլուրներից մեկի վրա բացվել է տարածքի ամրոցի ծիսական հատվածը։
Թալինի տարածաշրջանը հարուստ է պատմական հնավայրերով, ինչը վկայում է, որ հազարամյակներ շարունակ այստեղ մարդն ապրել ու արարել է։ Առավել շատ են նախաքրիստոնեական շրջանի հուշարձանները՝ բնակատեղիներ, ամրոցներ, մեգալիթյան աշտարակներ, դամբարանադաշտեր, այսպես կոչված «անապատի օդապարուկներ», ինչպես նաև այլ ծիսական ու պաշտպանական կառույցների ավերակներ։
Ինչպես տեղեկացրեց արշավախմբի անդամ, հնագետ Լևոն Մկրտչյանը, տարածքում մ. թ. ա. 1-ին հազարամյակում գոյություն է ունեցել ամրոց-բնակատեղի, որի հոգևոր-ծիսական սրբավայրում էլ իրականացվում են պեղումները։ Այն ուղղանկյուն, մոտ 16 քմ մակերեսով քարակերտ հոծ կառույց է։ Նմանատիպ կառույցներ հայտնի են նաև Արմավիրի և Շիրակի տարածաշրջաններից։ Պեղումների արդյունքում բացվել են կառույցի պատերը, որոնք որոշ հատվածներում հասնում են ավելի քան 2 մ բարձրության։ Դրանք կառուցված են կոպտամշակված բազալտե քարերով։ Բլրի լանջերին և ստորոտում պահպանվել են դամբարաններ ու բնակատեղիներ։

These days, an expedition team from the Institute of Archaeology and Ethnography (IAE) of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, led by Mariam Shakhmuradyan, Ph.D, a researcher of the Department of Early Archaeology, is conducting archaeological excavations on the hills within the administrative territory of Aragatsavan village, in the Talin district of Aragatsotn Province. On one of the hills, the team has uncovered the ritual section of an ancient fortress.
The Talin district is rich in historical and archaeological sites, attesting to continuous human habitation and cultural activity over millennia. The most numerous remains belong to the pre-Christian period and include settlements, fortresses, megalithic towers, burial grounds, the so-called “desert kites,” as well as the ruins of various ritual and defensive structures.
According to team member and archaeologist Levon Mkrtchyan, in the first millennia BC there existed a fortified settlement at the site, the spiritual and ritual sanctuary of which is currently being excavated. The sanctuary is a rectangular, solidly built stone structure with an area of about 16 square meters. Similar structures are known from the Armavir and Shirak Provinces. Excavations have revealed the walls of the structure, which in some sections are preserved to a height of more than 2 meters. They are constructed of roughly hewn basalt blocks. Additional tombs and dwellings have been preserved on the slopes and at the foot of the hill.