«Մշակութային քաղաքականությունը խորհրդային և հետխորհրդային Հայաստանում» մենագրության շնորհանդեսը
Վերջերս, Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) պատմության ֆակուլտետի գիտխորհրդի երաշխավորմամբ, լույս է տեսել Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության խմբի գիտաշխատող, պ. գ. թ. Հայկուհի Մանվելի Մուրադյանի հեղինակած «Մշակութային քաղաքականությունը խորհրդային և հետխորհրդային Հայաստանում» 208-էջանոց մենագրությունը։ Աշխատությունում համակողմանիորեն ներկայացված է Հայաստանի մշակութային քաղաքականության ձևավորումը՝ 1920 թվականից մինչև մեր օրերը։
Նոյեմբերի 24-ին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի գրադարանում կայացավ գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա էին թեմայով հետաքրքրված մասնագետներ, դասախոսներ, ուսանողներ և հյուրեր։ Միջոցառումը բացեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանը՝ կարևորելով մենագրության գիտական և գործնական արժեքը և շնորհավորելով հեղինակին։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև գրքի գիտական խմբագիր, պ. գ. դ., պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը՝ աշխատանքը գնահատելով որպես սպասված և եզակի հետազոտություն։ «SIREH» մշակութային ժառանգության հետազոտության, պահպանության և զարգացման կենտրոնի գիտական տնօրեն Գայանե Կանատինը, ով նախաձեռնողն է եղել գրքի հրատարակման, իր խոսքում ընդգծեց, որ մենագրության լույսընծայումը իրենց կազմակերպության գործունեության կարևոր արդյունքներից է։ Հրատարակությունն իրականացվել է Եվրոպական ժառանգության կենտրոնի պիլոտային ծրագրերի շրջանակներում՝ համամասնաբար ֆինանսավորված Եվրոպական միության և Europa Nostra-ի կողմից։
Գրքի կարևորության մասին խոսեցին նաև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մշակութաբանության ամբիոնի դոցենտ, դասախոս Յուլիա Անտոնյանը, ինչպես նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի գիտական փոխտնօրեն, պ. գ. թ. Նժդեհ Երանյանը՝ շնորհավորելով հեղինակին արժեքավոր հետազոտական աշխատանքի համար։ Այնուհետև մենագրությունը ներկայացրեց հեղինակը։ Աշխատությունն ընդգրկում է Ներածություն և հետևյալ գլուխները․ «Մշակութային քաղաքականության սահմանումները․ տեսական մոտեցումների քննություն», «Մշակութային քաղաքականությունը Խորհրդային Հայաստանում», «Մշակութային քաղաքականության նոր հայեցակարգային ձևավորումը», «Տեսությունից պրակտիկա․ “Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին” ՀՀ օրենքի ներկայիս փոփոխությունները և դրանց իմաստաբանական կառուցվածքային խնդիրները»։
Շնորհանդեսի ավարտին ներկաները հարցեր ուղղեցին Հ. Մուրադյանին և ընդգծեցին մենագրության կարևորությունը ինչպես գիտական, այնպես էլ մշակութային քաղաքականության ձևավորման գործընթացների ուսումնասիրության համար։

Recently, with the endorsement of the Academic Council of the Faculty of History at Yerevan State University (YSU), a 208-page monograph titled “Cultural Policy in Soviet and Post-Soviet Armenia”, authored by Haykuhi M. Muradyan, PhD in History and researcher at the Artsakh Cultural Heritage Studies Group of the Institute of Archaeology and Ethnography, was published. The work provides a comprehensive overview of the formation of Armenia’s cultural policy from 1920 to the present.
On November 24, the book presentation took place at the library of YSU’s Faculty of History, attended by specialists interested in the topic, faculty members, students, and guests. The event was opened by Mkhitar Gabrielyan, Dean of the Faculty of History at YSU, who underscored the scholarly and practical significance of the monograph and congratulated the author.
The book’s scientific editor, Professor Hamlet Petrosyan, Doctor of Historical Sciences, also delivered welcoming remarks, describing the monograph as a long-awaited and exceptional study. Gayane Kanatin, Scientific Director of the “SIREH” Cultural Heritage Research, Preservation, and Development Center and one of the initiators of the publication, emphasized in her address that the release of the monograph represents one of the key achievements of their organization. The publication was carried out within the framework of the pilot programs of the European Heritage Center and co-funded by the European Union and Europa Nostra.
The importance of the book was further highlighted by Yulia Antonyan, Associate Professor at the Department of Cultural Studies of YSU’s Faculty of History, as well as Nzhdeh Yeranyan, PhD in History and Deputy Scientific Director of the History Museum of Armenia, both of whom congratulated the author on her valuable research contribution.
The monograph was then presented by the author herself. The work includes an Introduction and the following chapters:
At the end of the presentation, attendees posed questions to H. Muradyan and emphasized the importance of the monograph both for academic research and for the study of cultural policy formation processes.