ՀԱԻ-ում տեղի ունեցավ 2025 թ. տարեկան հաշվետու ժողովը
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) գրադարանում տեղի ունեցավ ինստիտուտի 2025 թ. տարեկան ժողովը, որի ընթացքում ամփոփվեցին մեկ տարվա գործունեության հիմնական արդյունքներն ու ձեռքբերումները։ Ինստիտուտի 2025 թ. ընթացքում իրականացված գիտական, կրթական և կազմակերպչական աշխատանքների հաշվետվությամբ հանդես եկավ ՀԱԻ տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Արսեն Բոբոխյանը։
Ժողովին ավարտին ելույթով հանդես եկան տնտեսագիտության դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-թղթակից անդամ Յուրի Սուվարյանը և պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ՀԱԻ գիտական ղեկավար Պավել Ավետիսյանը՝ բարձր գնահատելով Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գործունեությունը, արձանագրած արդյունքներն ու զարգացման միտումները։
Ներկաները նաև հարցեր ուղղեցին Ա. Բոբոխյանին՝ անդրադառնալով իրականացված ծրագրերին, առկա խնդիրներին և առաջիկա ռազմավարական առաջնահերթություններին։

On 12 December, the annual meeting for 2025 was held in the reading hall of the Institute of Archaeology and Ethnography (IAE) of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, during which the year’s outcomes were summarized and the main results of the Institute’s activities were presented.
The Director of the Institute of Archaeology and Ethnography, Doctor of Historical Sciences Arsen Bobokhyan, delivered a report on the Institute’s scientific, educational, and organizational work carried out in 2025. At the conclusion of the meeting, addresses were delivered by Doctor of Economic Sciences, Academician, Corresponding Member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Yuri Suvaryan, and Doctor of Historical Sciences, Professor, Corresponding Member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Scientific Director of the IAE Pavel Avetisyan, who highly commended the activities of the Institute of Archaeology and Ethnography, its achieved results, and its development trends.
The attendees also posed questions to A. Bobokhyan regarding implemented programs, existing challenges, and future strategic priorities.