Փետրվարի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) ընթերցասրահում տեղի ունեցավ 2026 թվականի առաջին թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը։ ՀԱԻ-ին կից գործող ԲԿԳԿ 007 «Հնագիտություն և ազգագրություն» մասնագիտական խորհրդի նիստում «Բերդի տարածաշրջանի միջնադարյան ամրաշինական համակարգը» խորագրով ատենախոսությունը ներկայացրեց Տիգրան Ալեքսանի Ալեքսանյանը։
Նիստին ներկա էին ՀԱԻ տնօրեն, պ.գ.դ. Արսեն Բոբոխյանը, ինստիտուտի տարբեր բաժինների աշխատակիցներ, հնագետներ, պատմաբաններ, ուսանողներ և այլ հյուրեր։ Նիստը նախագահում էր Մասնագիտական խորհրդի նախագահ, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պ.գ.դ. Պավել Ավետիսյանը։ Մասնագիտական խորհրդի գիտական քարտուղարն էր պ.գ.դ. Արսեն Հարությունյանը։ Ատենախոսության գիտական ղեկավարն էր պ.գ.թ. Դիաննա Միրիջանյանը։ Պաշտոնական ընդդիմախոսներն էին պ.գ.դ., պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը և պ.գ.թ. Արմինե Զոհրաբյանը։ Առաջատար կազմակերպությունն էր Երևանի պետական համալսարանը։
Ատենախոսությունը նվիրված էր Բերդի (նախկին Շամշադինի, ապա՝ Տավուշի շրջան, ներկայում՝ Բերդ խոշորացված համայնք) միջնադարյան ամրաշինական կառույցների և պաշտպանական համակարգերի ուսումնասիրությանը։ Տարածաշրջանը գտնվում է ՀՀ հյուսիսարևելյան հատվածում։ Նիստի ընթացքում Տիգրան Ալեքսանյանը ներկայացրեց աշխատանքի ընդհանուր բովանդակությունը, նպատակն ու խնդիրները՝ նշելով, որ առաջին անգամ փորձ է արվել համակարգված կերպով ուսումնասիրել և ներկայացնել տարածաշրջանի միջնադարյան ամրաշինական կառույցները, դրանց վերաբերյալ առկա տվյալները և հետազոտողների տեսակետները։ Միաժամանակ խնդիր է դրվել ուսումնասիրել խնդրո առարկա հուշարձանների կառուցման սկզբունքները, շինարարական փուլերը, ժամանակագրությունը և պատմական զարգացումը։ Ատենախոսության շրջանակում առաջին անգամ գիտական շրջանառության մեջ են դրվել քննարկվող հուշարձանների լուսանկարներ, գրչանկարներ, չափագրություններ, ինչպես նաև պեղումների ընթացքում հայտնաբերված մեծաքանակ հնագիտական նյութեր։
Ելույթ ունեցան Պավել Ավետիսյանը, Արսեն Հարությունյանը, Դիաննա Միրիջանյանը, պաշտոնական ընդդիմախոսները և ներկա գիտնականները։ Գաղտնի քվեարկության արդյունքում գիտխորհրդի հանձնախմբի 9 անդամները միաձայն կողմ քվեարկեցին ատենախոսությանը, և Տիգրան Ալեքսանյանին շնորհվեց պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:

On February 12, the first PhD dissertation defense of 2026 was held in the reading hall of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA (IAE). At the session of Specialized Council 007 “Archaeology and Ethnography,” operating under the Higher Attestation Commission (HAC) at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Tigran A. Alexanyan presented his dissertation entitled “The Medieval Fortification of Berd Region.”
The session was attended by the Director of the Institute, of Historical Sciences, Arsen Bobokhyan, staff members of various departments, archaeologists, historians, students, and other guests. The meeting was chaired by the head of the Specialized Council, Corresponding Member of the NAS RA, Doctor of Historical Sciences, Pavel Avetisyan. The academic secretary of the Council was Arsen Harutyunyan, PhD. The dissertation was supervised by Dianna Mirijanyan, PhD. The official opponents were Doctor of Historical Sciences, Professor Hamlet Petrosyan, and Armine Zohrabyan, PhD. The leading organization was Yerevan State University.
The dissertation focuses on the study of medieval fortification structures and defense systems of the Berd region (formerly Shamshadin, later Tavush region, and currently the enlarged community of Berd), located in the northeastern part of the Republic of Armenia. During the presentation, Tigran Alexanyan outlined the general scope, aims, and objectives of the research, noting that it represents the first attempt to systematically study and present the medieval fortification monuments of the region, the available scholarly data, and previous research perspectives. The dissertation addresses the principles of construction of these monuments, their building phases, chronology, and historical development. It also introduces into scholarly circulation photographs, scale drawings, measurements, and a substantial corpus of archaeological materials uncovered during excavations.
Speeches were delivered by Pavel Avetisyan, Arsen Harutyunyan, Dianna Mirijanyan, the official opponents, and other scholars present. As a result of a secret ballot, all 9 members of the Specialized Council voted in favor of the dissertation, and Tigran Alexanyan was awarded the PhD degree.