Մայիսի 21-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ընթերցասրահում, «Բանագիտական քննարկումներ» շարքի շրջանակում, տեղի ունեցավ «Տարածության և ժամանակի մասին պատկերացումները Հայաստանի ժայռապատկերներում» թեմայով բանախոսությունը։
Վերջերս լույս է տեսել պ. գ. թ. Կարեն Թոխաթյանի «Հայաստանի ժայռապատկերները» մենագրությունը, որին էլ նվիրված էր ՀԱԻ Բանագիտության բաժնի կազմակերպած հանդիպումը՝ գրքի հեղինակի ներկայացմամբ։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀԱԻ տարբեր բաժինների աշխատակիցներ և թեմայով հետաքրքրվողներ։ Բանախոսին ներկայացրեց ՀԱԻ փոխտնօրեն Տորք Դալալյանը՝ կարևորելով Հայաստանի ժայռապատկերներին նվիրված աշխատության հրատարակությունն ու հեղինակի կատարած կարևոր և երկարամյա աշխատանքը։
Կ․ Թոխաթյանը ներկայացրեց մենագրությունից հատվածներ, անդրադարձավ Հայաստանում և աշխարհի տարբեր վայրերում հանդիպող ժայռապատկերներին, որոնք ունեն հազարամյակների պատմություն։

On May 21, a lecture entitled “Concepts of Space and Time in the Rock Art of Armenia” was held in the reading hall of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA within the framework of the “Folkloristic Discussions” series.
The event was dedicated to the recently published monograph “The Rock Art of Armenia” by Karen Tokhatyan, PhD, and was organized by the Department of Folk Studies of the Institute, featuring a presentation by the author himself.
The event was attended by staff members from various departments of the Institute of Archaeology and Ethnography, as well as individuals interested in the topic. The speaker was introduced by Tork Dalalyan, Deputy Director of the Institute of Archaeology and Ethnography, who emphasized the significance of the publication devoted to the rock art of Armenia and highlighted the author’s important and long-term scholarly work.
K. Tokhatyan presented excerpts from the monograph and discussed rock art found both in Armenia and in various parts of the world, many examples of which date back millennia. During and after the lecture, attendees addressed questions to the speaker, followed by a discussion.