«Սահմանային մշակութային ժառանգություն․ փաստագրում, մշտադիտարկում, պահպանում և պաշտպանություն» խորագրով միջազգային գիտաժողով
30-10-2026 09:00
Սիրով տեղեկացնում ենք, որ 2026 թ․ հոկտեմբերի 29-30-ը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (Երևան) տեղի կունենա միջազգային գիտաժողով՝ «Սահմանային մշակութային ժառանգությունփաստագրում, մշտադիտարկում, պահպանում և պաշտպանություն» խորագրով։ Հոկտեմբերի 30-31-ը նախատեսվում է նաև դաշտային այց Իջևան՝ Տավուշի մարզ։
Գիտաժողովը կազմակերպվում է Մշակութային ժառանգության միջգիտակարգային ուսումնասիրություններ ծրագրի, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Զալցբուրգի համալսարանի Քրիստոնեական Արևելքի ուսումնասիրության կենտրոնի, ինչպես նաև Ավստրիայի և Հայաստան «Կապույտ վահան» կազմակերպությունների կողմից։
Գիտաժողովը նպատակ ունի ուսումնասիրել սահմանային տարածքներում մշակութային ժառանգության դերը՝ որպես ինքնության, հիշողության և հասարակական կառուցվածքի կարևոր բաղադրիչ։
Քննարկվող հիմնական թեմաներն են՝
• մշակութային ժառանգության փաստագրում,
• մշտադիտարկման մեխանիզմների զարգացում,
• պահպանման մարտահրավերներ,
• պաշտպանության ռազմավարություններ՝ ներառելով տեղական համայնքները և տարբեր կառույցներ։
Գիտաժողովին մասնակցելու ցանկություն ունեցող հետազոտողները հրավիրվում են մինչև 2026 թ․ մայիսի 30-ը ներկայացնել մինչև 300 բառից բաղկացած զեկուցման ամփոփագիր և համառոտ ինքնակենսագրական հետևյալ
էլ․ հասցեին՝ bchc2026@gmail.com։
Աշխատանքային լեզուն՝ անգլերեն։ Զեկույցների տևողությունը՝ 20 րոպե (հաջորդող 10 րոպե քննարկմամբ)։
Գիտաժողովն իրականացվում է ՀՀ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի աջակցությամբ (ծրագիր N 23RL-6A006)։
Սիրով հրավիրում ենք մասնակցելու և նպաստելու սահմանային մշակութային ժառանգության ուսումնասիրմանն ու պահպանությանը։

We are pleased to inform you that on October 29–30, 2026, an international conference titled “ Border Cultural Heritage: Documentation, Monitoring, Preservation, and Protection ” will be held at the American University of Armenia (Yerevan).
A field visit to Ijevan, Tavush region, is also planned for October 30–31.
The conference is organized by the Interdisciplinary Armenian Cultural Heritage Studies Program, the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Centre for the Study of the Christian East at the University of Salzburg, as well as the Austrian and Armenian Blue Shield organizations.
The conference aims to explore the role of cultural heritage in border regions as an essential component of identity, memory, and social structure.
Main topics include:
Researchers wishing to participate are invited to submit an abstract (up to 300 words) and a short CV by May 30, 2026, to the following email address: bchc2026@gmail.com.
Working language:English
Presentation format: 20-minute presentation followed by a 10-minute discussion
The conference is supported by the RA Committee of Higher Education and Science (Project No. 23RL-6A006).
We warmly invite you to participate and contribute to the study and preservation of borderland cultural heritage.