2026 թվականի հունիսի 1-ին, ժամը 11:00-ին, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստերի կլոր դահլիճում (հասցե՝ Բաղրամյան 24, Երևան) տեղի կունենա «Aruch. Rediscovering A Medieval Armenian Capital (Archaeological Campaigns 2022–2025)» գրքի շնորհանդեսը։
Ողջույնի խոսքով հանդես կգան՝
• Ալֆրեդ Քոչարյան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարաի տեղակալ
• Ն.Գ. Ալեսանդրո Ֆերանտի
ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
• Պավել Ավետիսյան
ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ
• Ադրիանո Վալերիո Ռոսսի
ԻՍՄԵՕ-ի նախագահ
• Արսեն Բոբոխյան
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր
• Հարություն Վանյան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ
Գիրքը կներկայացնեն՝
• Աստղիկ Բաբաջանյան
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտական քարտուղար, Արուճի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար
• Սերջիո Ֆերդինանդի
ԻՍՄԵՕ-ի փոխնախագահ, Արուճի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար, AICS գործակալության Արուճի նախագծի պատասխանատու
Արուճի միջնադարյան պատմամշակութային ժառանգության մասին գիտական նոր հատորը ներկայացնում է հայ-իտալական հնագիտական ​​համագործակցության չորս տարվա արդյունքները և առաջարկում հնավայրի համապարփակ վերագնահատում՝ որպես միջնադարյան Հայաստանի քաղաքական, մշակութային և տնտեսական նշանակալի կենտրոն: Ուսումնասիրության առանցքը միջնադարյան ամրոցն է, որը ներկայացվում է Արուճի ավելի լայն կառուցապատված և մշակութային լանդշաֆտի համատեքստում՝ վերակառուցելով դրա ճարտարապետական ​​​​հորինվածքը, ֆունկցիոնալ տարածքները և բնակեցման, վերօգտագործման և փոխակերպման երկարաժամկետ հաջորդականությունները միջնադարից մինչև վաղ ժամանակակից շրջանը: Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Արուճը, համատեղելով կրոնական և աշխարհիկ իշխանությունը և ունենալով զարգացած ամրաշինական և ենթակառուցվածքային համակարգ, ոչ միայն բնակավայր կամ ճանապարհային կանգառ էր, այլև միջնադարյան կյանքի բազմաֆունկցիոնալ և աշխույժ կենտրոն:
Գրքի երկրորդ բաժինն անդրադառնում է մշակութային ժառանգության դերին՝ որպես գյուղական զարգացման կայուն շարժիչ ուժ, և ներկայացնում Արուճի պահպանման, վերականգնման և արժևորման ընթացիկ ծրագրերը՝ նպատակ ունենալով ներառել հնագիտական հետազոտությունները ժառանգության կառավարման և էկո-հնագիտական պուրակի զարգացման մեջ:

Presentation of the volume “Aruch: Rediscovering a Medieval Armenian Capital (Archaeological Campaigns 2022–2025)”
01-06-2026 11:00
On June 1, 2026, at 11:00, the presentation of the volume “Aruch: Rediscovering a Medieval Armenian Capital (Archaeological Campaigns 2022–2025)” will take place in the Round Hall of the Presidium of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (24 Baghramyan Avenue, Yerevan).
Welcoming remarks will be delivered by:
• Alfred Kocharyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia
• H.E. Alessandro Ferranti, Ambassador of Italy to Armenia
• Pavel Avetisyan, Vice President of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia
• Adriano Valerio Rossi, President of ISMEO
• Arsen Bobokhyan, Director of the Institute of Archaeology and Ethnography, NAS RA
• Harutyun Vanyan, Head of the Department for the Preservation of Historical and Cultural Monuments, Ministry of ESCS RA
The volume will be presented by:
• Astghik Babajanyan, Institute of Archaeology and Ethnography, NAS RA; Director of the Aruch Archaeological Expedition
• Sergio Ferdinandi, Vice President of ISMEO; Director of the Aruch Archaeological Expedition; Responsible AICS Project for Aruch
This new scholarly volume, dedicated to the medieval historical and cultural heritage of Aruch, presents the results of four years of Armenian–Italian archaeological collaboration. It offers a comprehensive reassessment of the site as a major political, cultural, and economic center of medieval Armenia.
The study focuses on the medieval fortress within its broader architectural and cultural landscape, reconstructing its spatial organization, functional zones, and long-term patterns of occupation, reuse, and transformation from the Middle Ages to the Early Modern period. It emphasizes that Aruch, combining religious and secular authority and supported by a developed fortification and infrastructure system, was not merely a settlement or road stop, but a multifunctional and dynamic centre of medieval life.
The second section of the volume addresses cultural heritage as a sustainable driver of rural development. It presents ongoing programs for the preservation, restoration, and valorization of Aruch, with the aim of integrating archaeological research into heritage management strategies and advancing the creation of an eco-archaeological park.