«Դաշտադեմի ամրոցի վերականգնման մարտահրավերներն ու թանգարանացումը» խորագրով բանախոսություն
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Ճարտարապետական մոդելավորման գիտահետազոտական խումբը կազմակերպեց հերթական սեմինարը։ Հնագետ Սոսե Աղայանը ներկայացրեց «Դաշտադեմի ամրոցի վերականգնման մարտահրավերներն ու թանգարանացումը» թեման։ Միջոցառմանը մասնակցում էին ինչպես խմբի անդամներ, այնպես էլ թեմայով հետաքրքրվողներ։
Դաշտադեմի ամրոցը, որն առավել հայտնի է նաև Քաղենի բերդ անունով, գտնվում է Արագածոտնի մարզում՝ Թալին քաղաքից ոչ հեռու, Դաշտադեմ գյուղում։ Զեկուցողը ներկայացրեց ամրոցի ճարտարապետական և կառուցվածքային խնդիրները՝ ընդգծելով, որ դրանք պայմանավորված են ինչպես պատմական իրադարձություններով, այնպես էլ մարդկային և բնական գործոններով։ Հայոց ցեղասպանությունից հետո ամրոցի տարածքում սկսված բնակեցումը, հետագա դարերի ընթացքում կատարված միջամտությունները և բնական աղետները, մասնավորապես 1988 թ․ Սպիտակի երկրաշարժը, զգալի վնաս են հասցրել միջնադարյան կառույցներին։ Պատկերը ավելի է բարդացրել այն հանգամանքը, որ իրականացված պեղումները լիարժեք չեն եղել, իսկ նոր վերականգնողական աշխատանքները հաճախ համահունչ չեն եղել նախորդ միջամտություններին։
Առաջին պեղումները Դաշտադեմի ամրոցում իրականացվել են 1989-1990 թթ․, իսկ 2000-ականներին դրանք շարունակվել են՝ վերականգնողական ծրագրերի շրջանակում։ 2015 թվականից Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախումբը արդեն սիստեմատիկ պեղումներ է իրականացնում ամրոցի տարածքում, որտեղ միաժամանակ կատարվել են նաև մաքրման աշխատանքներ՝ ազատելով համալիրի տարածքը օտար կառույցներից։ Ամրոցում վերականգնողական առաջին փորձերը կատարվել են դեռևս 1961 թվականին, երբ ամրացվել է ամրոցապարսպի փլուզված հատվածը։
Սոսե Աղայանը հատկապես կարևորեց այն հանգամանքը, որ ամրոցում առկա են 12-20-րդ դարերի շերտեր, ինչը բարդացնում է ինչպես պեղումների ընթացքը, այնպես էլ դրանց մեկնաբանությունը։ Նա ընդգծեց նաև կառուցման հաջորդականության անորոշությունը, որն առանց ամբողջական պեղումների դժվար է հստակեցնել։ Բանախոսը խոսեց ոչ միայն հնագիտական, այլև հայեցակարգային և թանգարանագիտական մարտահրավերների մասին՝ ընդգծելով միջնադարյան իրականության և թանգարանային ներկայացման հավասարակշռության անհրաժեշտությունը, ժամանակակից թանգարանի ինտեգրման ու ինտերակտիվ փորձառությունների կազմակերպման կարևորությունը։ Նա անդրադարձավ նաև համայնքային և սոցիալական խնդիրներին՝ նշելով, որ ամրոցի պահպանման և թանգարանացման ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ են նաև համապատասխան ֆինանսական ռեսուրսներ։
Սեմինարի ավարտին տեղի ունեցավ քննարկում, որի ընթացքում մասնակիցները հարցեր ուղղեցին բանախոսին և հանդես եկան տարբեր առաջարկություններով։

Lecture: “Problems of Restoration and Museification of Dashtadem Fortress.”
On 17 September 2025, the Research Group on Architectural Modeling of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA organized a seminar. Archaeologist Sose Aghayan presented on the topic “Problems of Restoration and Museification of Dashtadem Fortress.” The event was attended both by members of the research group and by all those interested in the subject.
Dashtadem Fortress, also known as Kagheni Berd, is located in the Aragatsotn Province, near the town of Talin, in the village of Dashtadem. The speaker discussed the architectural and structural challenges of the fortress, emphasizing that they stem from both historical events and human and natural factors. Settlement of the fortress territory after the Armenian Genocide, interventions undertaken over the subsequent centuries, and natural disasters—most notably the 1988 Spitak earthquake—caused significant damage to the medieval structures. The situation is further complicated by the fact that previous excavations were not completed, and new restoration works often did not align with earlier interventions. The first excavations at Dashtadem Fortress were carried out in 1989–1990, and in the 2000s, they were continued as part of restoration programs. Since 2015, an expedition team from the Institute of Archaeology and Ethnography has been conducting systematic excavations at the fortress, simultaneously clearing the complex of extraneous constructions. The first attempts at restoring the fortress date back to 1961, when a collapsed section of the fortress wall was reinforced.
Sose Aghayan particularly emphasized that the fortress contains layers from the 12th to the 20th centuries, which complicates both the excavation process and its interpretation. She also noted the uncertainty regarding the sequence of construction, which is difficult to determine without comprehensive excavations. The speaker addressed not only archaeological but also conceptual and museological issues, stressing the need to balance the medieval reality with museum presentation, the importance of integrating modern museum practices, and the organization of interactive activities. She also highlighted public and social aspects, noting that the implementation of programs for the preservation and museification of the fortress requires adequate financial resources.
At the conclusion of the seminar, a discussion took place in which participants asked questions and provided suggestions to the speaker.