Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ընթերցասրահում կայացավ Արցախի պատմամշակութային ժառանգության հետազոտության խմբի հերթական սեմինարը։ «Հուշարձանների մշտադիտարկման խնդիրները Արցախի մշակութային ժառանգության օրինակով» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ խմբի անդամ Համազասպ Աբրահամյանը։ Սեմինարին մասնակցում էին խմբի անդամները՝ խմբի ղեկավար պ. գ. դ., պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև թեմայով հետաքրքրվող այլ մասնակիցներ։ Սեմինարի ավարտին տեղի ունեցավ քննարկում, որի ընթացքում ներկաները հարցեր ուղղեցին բանախոսին։
2025-12-02
Նոյեմբերի 20–22-ը Բուլղարիայի Բլագոևգրադ քաղաքի հարավարևմտյան «Նեոֆիտ Ռիլսկի» համալսարանի Բալկանյան ուսումնասիրությունների և մասնագիտացումների միջազգային համալսարանական սեմինարը կլոր սեղանի շուրջ համախմբեց տարբեր երկրների գիտնականների «Religion and Religiosity – The Balkans and the Black Sea Region» թեմայով։ Միջոցառումը նման ձևաչափով անցկացվող արդեն 35-րդ ֆորումն էր։ Սեմինարը միավորեց Հայաստանից, Վրաստանից, Հյուսիսային Մակեդոնիայից, Ռումինիայից, Սլովենիայից, Ճապոնիայից, Կոսովոյից և Բուլղարիայից ժամանած հետազոտողների, ովքեր քննարկեցին կրոնի դերը պատմական, մշակութային, սոցիալական և քաղաքական համատեքստերում։ Կլոր սեղանին մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի ուսումնասիրության բաժնի գիտաշխատողներ՝ պ.գ.թ. Նելլի Խաչատուրյանը, Սալվինե Մարկոսյանը և Մարիամ Հարությունյանը։ Մասնակիցները ներկայացրեցին «Ethnic Spaces, Social Institutions, and the Intergenerational Transmission of Religiosity in Diaspora» վերտառությամբ զեկուցումը:
2025-11-27
Վերջերս, Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) պատմության ֆակուլտետի գիտխորհրդի երաշխավորմամբ, լույս է տեսել Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության խմբի գիտաշխատող, պ. գ. թ. Հայկուհի Մանվելի Մուրադյանի հեղինակած «Մշակութային քաղաքականությունը խորհրդային և հետխորհրդային Հայաստանում» 208-էջանոց մենագրությունը։ Աշխատությունում համակողմանիորեն ներկայացված է Հայաստանի մշակութային քաղաքականության ձևավորումը՝ 1920 թվականից մինչև մեր օրերը։ Նոյեմբերի 24-ին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի գրադարանում կայացավ գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա էին թեմայով հետաքրքրված մասնագետներ, դասախոսներ, ուսանողներ և հյուրեր։ Միջոցառումը բացեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանը՝ կարևորելով մենագրության գիտական և գործնական արժեքը և շնորհավորելով հեղինակին։ Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև գրքի գիտական խմբագիր, պ. գ. դ., պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը՝ աշխատանքը գնահատելով որպես սպասված և եզակի հետազոտություն։ «SIREH» մշակութային ժառանգության հետազոտության, պահպանության և զարգացման կենտրոնի գիտական տնօրեն Գայանե Կանատինը, ով նախաձեռնողն է եղել գրքի հրատարակման, իր խոսքում ընդգծեց, որ մենագրության լույսընծայումը իրենց կազմակերպության գործունեության կարևոր արդյունքներից է։ Հրատարակությունն իրականացվել է Եվրոպական ժառանգության կենտրոնի պիլոտային ծրագրերի շրջանակներում՝ համամասնաբար ֆինանսավորված Եվրոպական միության և Europa Nostra-ի կողմից։ Գրքի կարևորության մասին խոսեցին նաև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մշակութաբանության ամբիոնի դոցենտ, դասախոս Յուլիա Անտոնյանը, ինչպես նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի գիտական փոխտնօրեն, պ. գ. թ. Նժդեհ Երանյանը՝ շնորհավորելով հեղինակին արժեքավոր հետազոտական աշխատանքի համար։ Այնուհետև մենագրությունը ներկայացրեց հեղինակը։ Աշխատությունն ընդգրկում է Ներածություն և հետևյալ գլուխները․ «Մշակութային քաղաքականության սահմանումները․ տեսական մոտեցումների քննություն», «Մշակութային քաղաքականությունը Խորհրդային Հայաստանում», «Մշակութային քաղաքականության նոր հայեցակարգային ձևավորումը», «Տեսությունից պրակտիկա․ “Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին” ՀՀ օրենքի ներկայիս փոփոխությունները և դրանց իմաստաբանական կառուցվածքային խնդիրները»։ Շնորհանդեսի ավարտին ներկաները հարցեր ուղղեցին Հ. Մուրադյանին և ընդգծեցին մենագրության կարևորությունը ինչպես գիտական, այնպես էլ մշակութային քաղաքականության ձևավորման գործընթացների ուսումնասիրության համար։
2025-11-26
Այս օրերին ՀՀ Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանի Արագածավան գյուղի վարչական տարածքում գտնվող բլուրների վրա ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) արշավախումբը՝ Վաղ հնագիտության բաժնի գիտաշխատող, պ․գ․թ․ Մարիամ Շախմուրադյանի ղեկավարությամբ, իրականացնում է հնագիտական պեղումներ։ Բլուրներից մեկի վրա բացվել է տարածքի ամրոցի ծիսական հատվածը։ Թալինի տարածաշրջանը հարուստ է պատմական հնավայրերով, ինչը վկայում է, որ հազարամյակներ շարունակ այստեղ մարդն ապրել ու արարել է։ Առավել շատ են նախաքրիստոնեական շրջանի հուշարձանները՝ բնակատեղիներ, ամրոցներ, մեգալիթյան աշտարակներ, դամբարանադաշտեր, այսպես կոչված «անապատի օդապարուկներ», ինչպես նաև այլ ծիսական ու պաշտպանական կառույցների ավերակներ։ Ինչպես տեղեկացրեց արշավախմբի անդամ, հնագետ Լևոն Մկրտչյանը, տարածքում մ. թ. ա. 1-ին հազարամյակում գոյություն է ունեցել ամրոց-բնակատեղի, որի հոգևոր-ծիսական սրբավայրում էլ իրականացվում են պեղումները։ Այն ուղղանկյուն, մոտ 16 քմ մակերեսով քարակերտ հոծ կառույց է։ Նմանատիպ կառույցներ հայտնի են նաև Արմավիրի և Շիրակի տարածաշրջաններից։ Պեղումների արդյունքում բացվել են կառույցի պատերը, որոնք որոշ հատվածներում հասնում են ավելի քան 2 մ բարձրության։ Դրանք կառուցված են կոպտամշակված բազալտե քարերով։ Բլրի լանջերին և ստորոտում պահպանվել են դամբարաններ ու բնակատեղիներ։
2025-11-18
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) գրադարանում կայացավ հետաքրքիր դասախոսություն՝ նվիրված IBM Research Brazil-ի և Սան Պաուլոյի համալսարանի համագործակցության արդյունք Եգատու թվային նախագծին։ Դասախոսության սկզբում անդրադարձ կատարվեց բնիկ ժողովուրդների վտանգված լեզուների պահպանության խնդրին, որի համատեքստում կարևորվեց նաև Արցախի բարբառի պահպանության անհրաժեշտությունը՝ որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգության կարևոր բաղադրիչ։ «Ճգնաժամ և հիշողություն․ թվանշային բանավոր պատմությունների լաբորատորիա» շարքի երկրորդ դասախոսությունն անցկացրեց Սան Պաուլոյի համալսարանի Արհեստական բանականության կենտրոնի փոխտնօրեն, IBM Research Brazil-ի լաբորատորիայի գլխավոր հետազոտող, դոկտոր, պրոֆեսոր Կլաուդիո Պինհանեսը։ Դասախոսությանը ներկա էին ՀԱԻ տարբեր բաժինների աշխատակիցներ, ուսանողներ և թեմայով հետաքրքրված անձինք։ Միջոցառումը կայացավ անգլերեն՝ հայերեն համաժամանակյա թարգմանությամբ։ Բանախոսը նշեց, որ իրենց հիմնական խնդիրներից է Բրազիլիայի անտառների պահպանությունը, իսկ այդ գործը դարեր շարունակ իրականացնում են հենց տեղական բնիկ համայնքները՝ շարունակելով ավանդական ծառատունկի և բնապահպանական պրակտիկաների մշակույթը։ Նա ներկայացրեց հարավային Ամերիկայի՝ մասնավորապես Ամազոնի բնիկ համայնքներում իրականացվող թվային նախագծերը, որոնք ուղղված են համայնքների ներգրավվածությանը և մշակութային ինքնության պահպանմանը։ Պրոֆեսոր Պինհանեսը նաև ներկայացրեց IBM Research-ի և Սան Պաուլոյի համալսարանի համատեղ նախագիծը, որը նա ղեկավարում է 2022 թվականից։ Նախագիծը կիրառում է թվային և արհեստական բանականության գործիքներ՝ ուղղագրական ստուգիչներ, հաջորդ բառի կանխատեսման համակարգեր և բառարաններ՝ խթանելու անհետացման վտանգի տակ գտնվող բնիկ լեզուների օգտագործումը։ Նախաձեռնությունը կենտրոնացած է բրազիլական բնիկ ժողովուրդների լեզուների փաստաթղթավորման և կենսունակության բարձրացման վրա։ Լուսանկարներով և տեսահոլովակներով ցուցադրվեցին Ամազոնի Բարե ազգության հետ իրականացվող աշխատանքները, մասնավորապես՝ երկու համայնքներում 2025 թ. հուլիսին տեղակայված թվային լսարանների ստեղծումը։ Լսարանների անխափան աշխատանքը ապահովվում է արևային էներգիայի կիրառմամբ։ Դասախոսությունից հետո տեղի ունեցավ հարց ու պատասխան, ինչպես նաև քննարկում։
2025-11-06
Սույն թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի ուսումնասիրության բաժնի ավագ գիտաշխատող, պ.գ.թ. Սոնա Ներսիսյանը իրականացրել է հետազոտական այց Արգենտինայի Հանրապետություն՝ տեղում դաշտային ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով։ Դաշտային աշխատանքները, որոնք իրականացվել են մի շարք հետազոտական մեթոդներով, ընդգրկել են Բուենոս Այրես, Կորդովա, Վիլյա Կառլոս Պաս քաղաքները, ինչպես նաև դրանց արեւելյան և արվարձանային մի շարք բնակավայրեր։ Այցի շրջանակում կազմակերպվել են հանդիպումներ և խորացված հարցազրույցներ համայնքային կառույցների պատասխանատուների, հայագիտական ամբիոնների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև համայնքային կյանքում ներգրավված և չներգրավված անձանց հետ։ Բացի դրանից, փաստագրական արձանագրման են ենթարկվել հայկական հուշարձաններ, կոթողներ և համայնքային միջոցառումներ։

Lecture: “Issues of the Continuous Monitoring of Monuments: The Case of the Cultural Heritage of Artsakh.
On December 1, a seminar of the Research Group of the Historical and Cultural Heritage of Artsakh was held in the reading hall of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA. Group member Hamazasp Abrahamyan delivered a lecture titled “Issues of the Continuous Monitoring of Monuments: The Case of the Cultural Heritage of Artsakh.” The seminar was attended by members of the group, headed by the group leader, Doctor of Historical Sciences and Professor Hamlet Petrosyan, as well as other participants interested in the topic. At the conclusion of the seminar, a discussion took place during which the attendees posed questions to the speaker.
2025-12-02
Researchers of the Institute of Archaeology and Ethnography Participated in the International Religion Studies Seminar in Blagoevgrad
On November 20–22, the International University Seminar on Balkan Studies and Specialisations at the Southwestern University “Neofit Rilski” in Blagoevgrad, Bulgaria, brought together scholars from various countries for a round-table discussion on “Religion and Religiosity – The Balkans and the Black Sea Region.” This was the 35th forum held in this format. The seminar brought together researchers from Armenia, Georgia, North Macedonia, Romania, Slovenia, Japan, Kosovo, and Bulgaria to discuss the role of religion across historical, cultural, social, and political contexts. The round-table was attended by researchers from the Department of Diaspora Studies of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of Armenia—PhD Nelli Khachatryan, Salvine Markosyan, and Mariam Harutyunyan. The participants presented a report titled “Ethnic Spaces, Social Institutions, and the Intergenerational Transmission of Religiosity in Diaspora.”
2025-11-27
Presentation of the monograph “Cultural Policy in Soviet and Post-Soviet Armenia”
Recently, with the endorsement of the Academic Council of the Faculty of History at Yerevan State University (YSU), a 208-page monograph titled “Cultural Policy in Soviet and Post-Soviet Armenia”, authored by Haykuhi M. Muradyan, PhD in History and researcher at the Artsakh Cultural Heritage Studies Group of the Institute of Archaeology and Ethnography, was published. The work provides a comprehensive overview of the formation of Armenia’s cultural policy from 1920 to the present. On November 24, the book presentation took place at the library of YSU’s Faculty of History, attended by specialists interested in the topic, faculty members, students, and guests. The event was opened by Mkhitar Gabrielyan, Dean of the Faculty of History at YSU, who underscored the scholarly and practical significance of the monograph and congratulated the author. The book’s scientific editor, Professor Hamlet Petrosyan, Doctor of Historical Sciences, also delivered welcoming remarks, describing the monograph as a long-awaited and exceptional study. Gayane Kanatin, Scientific Director of the “SIREH” Cultural Heritage Research, Preservation, and Development Center and one of the initiators of the publication, emphasized in her address that the release of the monograph represents one of the key achievements of their organization. The publication was carried out within the framework of the pilot programs of the European Heritage Center and co-funded by the European Union and Europa Nostra. The importance of the book was further highlighted by Yulia Antonyan, Associate Professor at the Department of Cultural Studies of YSU’s Faculty of History, as well as Nzhdeh Yeranyan, PhD in History and Deputy Scientific Director of the History Museum of Armenia, both of whom congratulated the author on her valuable research contribution. The monograph was then presented by the author herself. The work includes an Introduction and the following chapters: “Definitions of Cultural Policy: “A Critical Review of Theoretical Approaches”  “Cultural Policy in Soviet Armenia”  “The New Conceptual Formation of Cultural Policy”  “From Theory to Practice: Current Amendments to the RA Law on the Preservation and Use of Immovable Historical and Cultural Monuments and Historical Environment, and Their Semantic-Structural Problems”. At the end of the presentation, attendees posed questions to H. Muradyan and emphasized the importance of the monograph both for academic research and for the study of cultural policy formation processes.
2025-11-26
Archaeological excavations on the hills within the administrative territory of Aragatsavan village
These days, an expedition team from the Institute of Archaeology and Ethnography (IAE) of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, led by Mariam Shakhmuradyan, Ph.D, a researcher of the Department of Early Archaeology, is conducting archaeological excavations on the hills within the administrative territory of Aragatsavan village, in the Talin district of Aragatsotn Province. On one of the hills, the team has uncovered the ritual section of an ancient fortress. The Talin district is rich in historical and archaeological sites, attesting to continuous human habitation and cultural activity over millennia. The most numerous remains belong to the pre-Christian period and include settlements, fortresses, megalithic towers, burial grounds, the so-called “desert kites,” as well as the ruins of various ritual and defensive structures. According to team member and archaeologist Levon Mkrtchyan, in the first millennia BC there existed a fortified settlement at the site, the spiritual and ritual sanctuary of which is currently being excavated. The sanctuary is a rectangular, solidly built stone structure with an area of about 16 square meters. Similar structures are known from the Armavir and Shirak Provinces. Excavations have revealed the walls of the structure, which in some sections are preserved to a height of more than 2 meters. They are constructed of roughly hewn basalt blocks. Additional tombs and dwellings have been preserved on the slopes and at the foot of the hill.
2025-11-18
Lecture dedicated to the Ygatu Digital Project, a collaborative initiative between IBM Research Brazil and the University of São Paulo
On November 5, an interesting lecture dedicated to the Ygatu Digital Project, a collaborative initiative between IBM Research Brazil and the University of São Paulo, was held at the library of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (IAE NAS RA). At the beginning of the event, attention was drawn to the issue of preserving endangered languages of indigenous peoples, within which the preservation of the Artsakh dialect was also emphasized as an essential component of intangible cultural heritage. The lecture, which was the second in the series “Crisis and Memory: Laboratory of Digital Oral Histories,” was delivered by Dr. Claudio Pinhanez, Professor and Deputy Director of the Center for Artificial Intelligence at the University of São Paulo, and Principal Researcher at IBM Research Brazil. The audience included staff members of various IAE departments, students, and others interested in the topic. The lecture was conducted in English with simultaneous interpretation into Armenian. The speaker noted that one of their main goals is the preservation of Brazil’s forests—a mission historically carried out by local indigenous communities, who continue traditional tree-planting and environmental practices. He presented several digital projects implemented among indigenous communities in South America, particularly in the Amazon region, aimed at fostering community engagement and preserving cultural identity. Dr. Pinhanez also introduced a joint project of IBM Research and the University of São Paulo, which he has led since 2022. The project applies digital and artificial intelligence tools, such as spell checkers, next-word prediction systems, and digital dictionaries, to promote the use of endangered indigenous languages. The initiative focuses on the documentation and revitalization of the languages of Brazil’s indigenous peoples. Through photographs and video materials, Dr. Pinhanez showcased ongoing work with the Baré people of the Amazon, including the creation of two digital learning centers to be launched in July 2025. The uninterrupted operation of these centers will be ensured through the use of solar energy. The event concluded with a lively question-and-answer session and open discussion.
2025-11-06
Sona Nersisyan’s Research Visit to the Republic of Argentina
In September–October of this year, Sona Nersisyan, Ph.D., Senior Researcher at the Department of Diaspora Studies of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, undertook a research trip to the Argentine Republic to conduct field investigations. The fieldwork, carried out using a range of research methods, encompassed the cities of Buenos Aires, Córdoba, and Villa Carlos Paz, as well as several of their eastern and suburban settlements. Within the framework of the trip, meetings and in-depth interviews were organized with the heads of community structures, representatives of Armenological departments, as well as individuals both involved and not involved in community life. In addition, documentation of Armenian monuments, memorials, and community events was conducted.